Jak prawidłowo przygotować drewno na opał? Część II: Zasady składowania i przechowywania drewna

Ogród
Jak prawidłowo przygotować drewno na opał? Część II: Zasady składowania  i przechowywania drewna

Drewno przeznaczone na opał wymaga odpowiedniego składowania. Poznaj 5 najlepszych pomysłów na przechowywanie drewna kominkowego i dowiedz się, w jaki sposób ochronić je przed wilgocią, pleśnią oraz śniegiem, aby skutecznie ogrzać swój dom.

Drewno składowane przy ścianie domu

Jedną z najczęstszych praktyk składowania drewna jest układanie go przy ścianie budynku. Wybierając tę metodę, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości – co najmniej 5 cm – pomiędzy szczapami a ścianą. W ten sposób nie naruszysz cyrkulacji powietrza, które – zatrzymane w szczelinach – mogłoby doprowadzić do zawilgocenia ściany i rozwoju pleśni. Ważna jest także izolacja drewna od wilgotnego podłoża, dlatego pierwszy rząd szczapy zawsze układaj na wcześniej przygotowanej ażurowej podstawie, ok. 20 cm nad ziemią.

Najwięcej korzyści przyniesie układanie drewna przy ścianie południowej (ze względu na silne oddziaływanie słońca) Niezwykle istotną kwestią jest również zadaszenie. Jeżeli dach nie jest w stanie zakryć drewna w całości, tymczasowo przykryj je folią aluminiową. Folia ochroni drewno przed nowymi opadami deszczu, ale – ze względu na zatrzymany przepływ powietrza – nie pozwoli mu wyschnąć. Alternatywnym rozwiązaniem jest okap przyścienny, czyli wysunięty dach, który skutecznie osłoni drewno również przed opadami śniegu.

Zadaszone pergole

Jeżeli możesz pozwolić sobie na wygospodarowanie w ogrodzie kilku metrów kwadratowych, dobrym pomysłem jest przeznaczenie ich pod pergolę na drewno. W przeciwieństwie do tradycyjnej, przeznaczonej na pnące się winogrona, posiada zadaszenie.

Pergola na drewno jest doskonałym sposobem na przechowanie opału pod warunkiem, że kominek nie stanowi głównego źródła ciepła w Twoim domu i palisz w nim okazjonalnie. Koszt zaimpregnowanej pergoli jest niewielki, a montaż nie sprawi żadnych kłopotów.

Odkryty regał

Mniejsze partie drewna bez większych problemów pomieści przenośny regał tarasowy. Wykonany najczęściej z metalu, dostępny jest w zróżnicowanych wymiarach; maksymalnie mierzy 4 metry długości. To pozwoli na przechowanie wystarczającej ilości drewna do częstego palenia w kominku przez kilkanaście dni bez przerwy, bez konieczności donoszenia kolejnych klocków drewna z pergoli.

Przeciętna pomieści do dwóch rzędów drewna, podwójny – nawet do 6 metrów. Dno zbudowane jest z ażurowej kratki, drewno z obu stron stabilnie przytrzymują drewniane słupy, natomiast dach (jedno- lub dwuspadowy) najczęściej kryty jest deskami, trzciną lub dachówką.

Regał tarasowy dostępny jest w komplecie z pokrowcem ochronnym, sprawdzającym się w czasie opadów deszczu i śniegu. Zakupiony zestaw ustaw jak najbliżej wejścia do salonu tak, aby maksymalnie ułatwić sobie dostęp do drewna.

Regał tarasowy, metalowy kosz, drewutnia – co wybrać, aby prawidłowo przechowywać drewno kominkowe?

Źródło: www.pinterest.com

Drewutnia

Drewutnia to niewielki, zaimpregnowany domek na drewno z dwuspadowym, nieco wysuniętym dachem, podniesioną podłogą i ażurowymi ścianami. Nowoczesne drewutnie wyposażone są w dodatkowe, wydzielone pomieszczenie, w którym swobodnie przechowasz zarówno sprzęt do cięcia (pilarki, siekierę), jak i przewożenia drewna (np. wózka).

Największą zaletą drewutni jest możliwość składowania drewna na paletach. Przy jej zakupie powinieneś zatem uwzględnić standardowe wymiary palet (125x85 cm) oraz wysokość skrzynio-palet (do 230 cm); powierzchnia drewutni powinna być wielokrotnością tych wymiarów z dodatkowymi kilkoma centymetrami luzu (od ścian i dachu). Niezależnie od tego, ile drewna planujesz składować, pamiętaj o zachowaniu stałej cyrkulacji powietrza między paletami.

Zadbaj również o swobodne dojście do drewutni. Teren, na którym planujesz ją umieścić nieznacznie obniż - tak, abyś mógł bezpośrednio ze ścieżki ogrodowej wjechać na podest wózkiem do drewna lub paleciakiem. Dzięki temu na transport drewna kominkowego poświęcisz dużo mniej czasu i energii, co w pełni docenisz podczas zimowych mrozów.

Drewno składowane w salonie

Składowanie drewna w ogrodzie to jedna, a przechowywanie jego niewielkiej ilości bezpośrednio przy kominku do druga kwestia. Najpopularniejszym miejscem na domowe składowanie drewna opałowego jest specjalnie w tym celu utworzona wnęka pod kominkiem lub za jego fasadą. Zaletą tych rozwiązań – obok swobodnego dostępu do ilości drewna wystarczającej na kilkudniowy opał – jest możliwość dodatkowego dosuszenia szczap zanim posłużą jako rozpałka pod dogasający ogień.

Tańszym, ale wciąż skutecznym zamiennikiem dla kominkowych wnęk są kosze i stojaki kominkowe. Przechowasz w nich kilkanaście sztuk drewna – dokładnie tyle, ile potrzeba do jednorazowego rozpalenia kominka. Na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych modeli koszy i stojaków na opał (wiklinowych i kutych z metalu) dlatego z pewnością odnajdziesz egzemplarz idealnie oddający charakter wnętrza, w którym umieściłeś kominek.

Jeżeli chcesz, aby starannie przygotowane przez Ciebie drewno posłużyło jako dobrej jakości opał, zadbaj o jego właściwe przechowanie. Rozważając zakup lub budowę pergoli, regału czy drewutni weź pod uwagę zarówno częstotliwość użytkowania kominka, jak i przestrzeń ogrodu, jaką możesz przeznaczyć na składowanie opału. Nie istotne, które rozwiązanie wybierzesz, ważne, aby zapewniało ono maksymalną ochronę szczap od zawilgocenia i przegnicia, dzięki czemu już od pierwszych chłodnych dni będziesz mógł cieszyć się ciepłem domowego kominka.