Jak grabienie poprawia kondycję trawnika?

Urządzenia ogrodowe
Jak grabienie poprawia kondycję trawnika?

Grabienie trawnika to czynność niedoceniana, ale jakże istotna! Przekonaj się o tym, czytając artykuł!   

Grabienie trawnika to nie wyłącznie jesienna lub wiosenna czynność (kiedy drzewa tracą liście, a później tuż po zimie, w celu porządkowania). To zabieg, który należy wykonywać systematycznie! A powodów ku temu jest kilka. 

Po co grabić trawnik?

Zgrabianie liści, suchych gałązek czy pozostałości po koszeniu wpływa nie tylko na estetykę trawnika, ale przede wszystkim jego kondycję! 

 • Pozbycie się liści i zanieczyszczeń - gnijące liście to żadna ozdoba trawnika. Więcej, to potencjalne źródło chorób! Pozostawione same sobie naruszają strukturę darni i hamują porost trawy, tworząc łyse placki. Dlatego w twoim kalendarzu prac ogrodowych powinno znaleźć się systematyczne sprzątanie liści, a zwłaszcza zbieranie  tych, które pozostały po zimie czy opadną jesienią (wtedy ich liczba będzie naprawdę duża). Jeśli zareagujesz szybko, nie tylko zadbasz o kondycję podwórka, ale też wykorzystasz liście jako naturalny nawóz - szczegóły w kolejnych częściach artykułu!
 • Ograniczenie ryzyka pojawienia się chorób trawnika – dzięki grabieniu pozbywasz się chorób grzybowych trawy takich jak np. czarcie kręgi (choroba wywoływana przez grzyby owocników, np. muchomora czerwonego, prowadząca do wyjałowienia podłoża i zainfekowania okolicznych roślin). Zwalczysz je, systematycznie grabiąc i wyczesując trawę lub sięgając po pomoc wertykulatora. 
 • Poprawa struktury gleby - grabienie pomaga w uelastycznieniu i  rozluźnieniu gleby. Dzięki temu woda, powietrze, jak również wszelkie składniki odżywcze skutecznie wnikają w jej strukturę. Sprawi to, że trawa będzie lepiej rosła. Intensywna praca grabiami sprawi, że usuniesz zanieczyszczenia, „rozruszasz” glebę, a to wpłynie na jej kondycję. 
 • Sezonowe wyczesywanie trawy - przygotowując ogród do sezonu, wyczesz dokładnie trawnik z pozostałych na nim pożółkłych liści, a także resztek trawy z zeszłego roku. Ten zabieg ułatwi wzrost nowych pędów. 
 • Renowacja trawnika zniszczonego po zimie – ta pora roku mocno oddziałuje na trawnik, ponieważ silnie osłabia darń. Jest to spowodowane wahaniami temperatur, mrozem, a także znikomą odpornością murawy na działanie patogenów chorobotwórczych czy szkodników. Na szczęście proste, regularnie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne pozwalają szybko przywrócić źdźbłom dobrą kondycję, a są to (wymienione w kolejności):
 1. wertykulacja aeracja 
 2. wałowanie 
 3. dosiew trawnika, 
 4. nawożenie, 
 5. nawadnianie,  
 6. koszenie trawnika i przycinanie trawy przy krawężnikach, 
 7. walka z chwastami, 
 8. walka z pędrakami. 

Grabie przydadzą się również na etapie samego planowania trawnika. Gdy chcesz przygotować glebę pod wysiew trawy, przekop wierzchnią warstwę szpadlem lub glebogryzarką STIGA. Później wyrównaj ją grabiami. Zredukujesz w ten sposób ryzyko tworzenia się kałuż, a także zadbasz o estetykę przydomowego krajobrazu. 

Czym grabić trawnik?

Aby zapewnić jak najlepsze efekty pielęgnacji, wybierz grabie, które sprostają wymaganiom twoim i twojego trawnika. Na co zwrócić uwagę?

 • Grabie do trawy - mają określony rozstaw zębów. Dzięki gęstej siatce możesz precyzyjnie wyczesać teren i usunąć zanieczyszczenia, a co więcej spulchnić glebę. Usuną również filc.   
 • Grabie do liści - pozbęda się gnijących elementów roślinnych (naruszających strukturę trawnika) i ochronią murawę przed ich szkodliwym wpływem - spowolnieniem wzrostu trawy czy występowaniem nieestetycznych, pustych miejsc.

Grabie i traktory ogrodowe STIGA

Grabie ręczne  czasem nie wystarczą, zwłaszcza gdy twój trawnik jest sporych rozmiarów. Z pomocą nadchodzą grabie kompatybilne z traktorami ogrodowymi STIGA. 

Grabie przód 110 cm ( wymagane PTO PRO ) specjalnie profilowane, zaokrąglone zęby poprawią kondycję i bujność trawy. Rozstawione w dwóch rzędach zapewnią skuteczną i szybką pracę. 

Akcesorium pasuje do traktorów Estate Pro i Tornado Pro, z wymaganym adapterem PTO PRO (do nabycia osobno). Szerokość robocza grabi to 110 cm. 

kolaż STIGA 1-min.jpg

Grabie Park (100 i 130 cm) to pojedyncze zęby ułożone w jednej linii. Oprócz wspomnianych korzyści dla trawnika przydadzą się też do wyrównywania podłoża czy żwiru, wydobywając spomiędzy drobnych kamyków zanieczyszczenia w postaci liści i gałązek. Są Kompatybilne z traktorami ogrodowymi z przednim agregatem tnącym STIGA Park (nie dla Park 320/340) oraz STIGA Park Pro.

Co zrobić ze zagrabionym filcem?

Zagrabioną trawę, gałązki i zgniłe liście możesz umieścić w workach i przekazać do utylizacji. 

Istnieją jeszcze inne sposoby, a mianowicie przerobienie powstałych po wyczesywaniu trawy resztek na naturalny nawóz. Do tego potrzebny jest kompostownik - w postaci gotowego pojemnika albo drewnianej konstrukcji, którą możesz wykonać samodzielnie.

Uwaga! Przed przeznaczeniem filcu na kompost upewnij się, że resztki nie noszą znamion chorobowych, a liście są suche! Odpady, w których rozpoczęły się już procesy gnilne powinny bezwzględnie wylądować w rękach służb komunalnych. 

O czym jeszcze należy pamiętać, tworząc domowy kompostownik?

 1. Umieść pojemnik w zacienionym miejscu, z daleka od oddziaływania silnego wiatru. 
 2. Pamiętaj o tym, aby wokół znajdowały się inne rośliny, które wytwarzają odpowiedni mikroklimat, utrzymujący prawidłową wilgotność w kompostowniku i obok niego.
 3. Magazynuj kompost w dogodnym miejscu, tak aby zgromadzona w nim woda mogła swobodnie odpłynąć i z dna łatwo było wyciągnąć materiał. Najlepszym sposobem na będzie zastosowanie kompostownika z wysuwanym dnem.  
 4. Najbardziej wartościowy kompost to taki, który formuje się w postaci warstw (kolejno: sucha, mokra, sucha). Przykładowo mogą to być  gałęzie, trawa i znowu gałęzie. Ułożone w ten sposób odpady zapewnią dobry przepływ powietrza i mniejsze ryzyko pojawienia się pleśni czy grzybów. 
 5. Aby zniwelować woń gnijącej trawy, dodawaj do kompostu inne rośliny i suche elementy (np. rozdrobnione gałązki). 

Nie kompostuj mokrej trawy! Pamiętaj, aby przesuszyć ją około 2 dni na słońcu.  

Jak już wiesz, grabienie przynosi szereg korzyści, m.in. poprawia strukturę gleby. Do tej pory zabieg ten kojarzył ci się z monotonną, czasochłonną i wymagającą dużo wysiłku pracą? Grabie STIGA - kompatybilne z wybranymi traktorami ogrodowymi - zaoszczędzą czas i pozwolą ci pracować jeszcze skuteczniej!