Jak pielęgnować ogród zimowy?

Ogród
Jak pielęgnować ogród zimowy?

Jesienno-zimowa aura zazwyczaj nie napawa optymizmem. Co innego widok zdrowych i pięknie nasyconych kolorami roślin ozdobnych uprawianych w przydomowej oranżerii. W jaki sposób o nie dbać, by cieszyły oczy przez cały rok?

Na zewnątrz zimno i ponuro, a w środku bujna roślinność pnącego się bluszczu, wygodny fotel i ulubiona herbata - przydomowa oranżeria to raj nie tylko dla roślin, ale również dla domowników; ze względu na przyjemne ciepło panujące wewnątrz, pomieszczenie to możesz zaadoptować na oryginalny salon. By ogród zimowy funkcjonował zgodnie z założeniami, musisz poświęcić mu odrobinę czasu i pracy.

Temperatura i światło w oranżerii

Dostosuj temperaturę powietrza do wymagań roślin uprawianych w oranżerii: od ok. 5OC do ok. 15OC. W okresie wegetacyjnym jest nieco wyższa i dochodzi do 20OC. Odpowiednia regulacja temperatury w ogrodzie zimowym, możliwa jest dzięki zastosowaniu instalacji grzewczej, zapewniającej roślinom idealne warunki do wzrostu o każdej porze roku; zimą, gdy temperatura na dworze znacząco maleje i ochładza pomieszczenie oranżerii oraz latem, gdy staje się niebezpiecznie wysoka. Z tego względu dobrze przemyśl usytuowanie oranżerii; powinna znajdować w miejscu, w które zimą jest nagrzewane przez promienie słoneczne, zaś latem pozostaje w cieniu chroniącym rośliny przed przegrzaniem. Dobrym pomysłem jest także instalacja czujnika wilgotności powietrza, który uruchamia się automatycznie, w zależności od warunków panujących w oranżerii. Równie skutecznym, a tańszym rozwiązaniem jest ponadto montaż niewielkiej fontanny, która zapewni roślinom odpowiedni poziom wilgoci.

Nawadnianie roślin

Woda to kolejny czynniki mający istotny wpływ na kondycję roślin uprawianych w ogrodzie zimowym. Jej największym zagrożeniem jest suche powietrze powstałe wskutek intensywnego oddziaływania promieni słonecznych, których działanie dodatkowo potęgowane jest przez temperaturę panującą wewnątrz pomieszczenia. Wówczas rośliny, w celu ochrony przed przegrzaniem, pobierają z gruntu znacznie większą ilość wody i składników mineralnych niż powinny, przez co doprowadzają do jego przesuszenia. Możesz temu przeciwdziałać poprzez regularnie nawadnianie roślinności znajdującej się w oranżerii; zimą nawet 2-3 razy dziennie, najlepiej w godzinach porannych lub popołudniowych, kiedy woda kumuluje się w głębszych warstwach gleby.

Nawożenie roślin

Nawożenie roślin zimujących w oranżerii przeprowadź po upływie miesiąca od czasu ich posadzenia, jednak nie wcześniej niż w marcu i nie później niż we wrześniu (zimą nie powinno się ich nawozić, a jedynie zraszać). Jest to konieczne, by dostarczyć rozwijającym się roślinom optymalną dawkę składników odżywczych, w tym niezbędne minerały.

Rośliny ciepłolubne stanowiące ozdobę Twojej przydomowej oranżerii, zmieniają się z każdą porą roku. Czas poświęcony na pielęgnację i ochronę, zaowocuje ich pięknym wyglądem przez cały rok, którym będziesz mógł cieszyć się w dowolnym momencie bez względu na warunki pogodowe.