Ekspert STIGA radzi: Jak przygotować pilarkę do jesienno-zimowej pracy w ogrodzie?

Porady
Ekspert STIGA radzi: Jak przygotować pilarkę do jesienno-zimowej pracy w ogrodzie?

Jak zadbać o pilarkę, by jesienią i zimą - pomimo niskich temperatur - pracowała bez zarzutu? Podpowiadamy!

W ogrodzie bez pilarki ani rusz! W drugiej połowie roku przydaje się nie tylko do - ostatniego w sezonie - przycięcia drzew rosnących wokół domu, lecz także do przygotowania drewna na opał. Używając tej maszyny o wiele szybciej i sprawniej niż przy użyciu siekiery rozłupiesz pieńki na regularne szczapy, które z łatwością zmieszczą się w Twoim kominku.

Podstawowym czynnikiem wydłużającym żywotność i warunkującym prawidłową eksploatację pilarki jest jej stan techniczny. Jakie podstawowe czynności konserwacyjne należy po kolei wykonać, by dobrze przygotować maszynę do pracy w sezonie jesienno-zimowym?

Zbliżająca się zima to właściwy moment na konserwację pilarki. Przeprowadzanie prewencyjnych przeglądów sprzętu zapewnia uzyskanie jego optymalnej sprawności oraz bezawaryjnej, wieloletniej eksploatacji. W przypadku pilarek jest to tym bardziej istotne, ponieważ ich stan techniczny ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo użytkownika.

Pilarki STIGA zostały skonstruowane w taki sposób, aby umożliwić użytkownikom wykonanie, we własnym zakresie, podstawowych czynności obsługowych. Pamiętajmy, że WSZELKIE czynności obsługowe należy przeprowadzać w rękawicach ochronnych.

1. Pierwszy krok to sprawdzenie poszczególnych podzespołów pilarki pod kątem zużycia, pęknięć i zarysowań.

Zużyte i uszkodzone części wymieniamy na nowe i oryginalne, najlepiej w autoryzowanym serwisie STIGA. Bardzo ważnym zadaniem obsługowym jest oczyszczenie:

 • komory gaźnika,
 • filtra powietrza,
 • okolic cylindra i jego ożebrowania.

Lekkie zabrudzenia usuwamy delikatnie przy pomocy pędzla. Silnie zanieczyszczony filtr powietrza dobrze jest umyć w roztworze wody z delikatnym detergentem.

2. Kolejnym obszarem wymagającym konserwacji jest napęd piły łańcuchowej.

Demontujemy osłonę napędu i prowadnicę z łańcuchem. Wióry nagromadzone w okolicy bębna sprzęgła usuwamy pędzlem lub sprężonym powietrzem. Po czym sprawdzamy stan zębatki napędowej oraz taśmy hamulca bezpieczeństwa, pod kątem ich zużycia. 

Przed zamontowaniem zestawu tnącego czyścimy rowek bieżni prowadnicy oraz kanał olejowy, a także sprawdzamy stan piły łańcuchowej, którą w razie potrzeby ostrzymy.

Spalinowa pilarka SP 526 wyposażona jest w zawór dekompresyjny, który ułatwia rozruch silnika.
Gładź cylindra pokryta jest warstwą chromu, dzięki czemu jest odporna na ścieranie oraz obciążenia termiczne.

Pilarka spalinowa STIGA SP 526 -min.jpg

Podstawowy przegląd pilarki pozwala na bezpieczne użytkowanie maszyny. Jednak to kondycja prowadnicy i łańcucha tnącego odpowiada za jej wydajność i efektywność. Jak właściwie je przygotować, by praca z pilarką - przy ścinaniu gałęzi drzew czy cięciu drewna opałowego - była łatwa, przyjemna oraz przynosiła pożądane efekty?

Zestaw tnący pilarki to jeden z najważniejszych zespołów maszyny. Od jego kondycji zależy efektywność i wydajność pracy oraz bezpieczeństwo operatora; zarówno prowadnica jak i łańcuch tnący ulegają zużyciu eksploatacyjnemu.

W przypadku prowadnicy należy zwrócić uwagę na stan jej bieżni. Przy powtórnym montażu, w celu równomiernego zużycia bieżni prowadnicy, musimy obrócić ją o 180° (góra - dół). Przedtem jednak oczyśćmy jej rowek wraz z otworem doprowadzający olej smarujący.

Sam łańcuch wymaga okresowego ostrzenia. Ostrzenie piły łańcuchowej obejmuje zęby tnące, a także ograniczniki zagłębienia, które w miarę zużywania zębów tnących powinniśmy spiłować, aby uzyskać odpowiednią efektywność cięcia. Zużyty i rozciągnięty łańcuch, ze względów bezpieczeństwa, wymieniamy na nowy. 

Nie zapomnijmy także o prawidłowym napięciu piły łańcuchowej. Odpowiednio założony łańcuch powinien przylegać do całego obwodu prowadnicy i dać się swobodnie przesuwać po niej.

Elektryczna pilarka SEV 2416 Q wyróżnia się ergonomicznym rozmieszczeniem elementów sterowania, co w praktyce przekuwa się na łatwą, wręcz intuicyjną, obsługę. Posiada również system szybkiego napinania łańcucha, który sprawia, że maszyna w kilka chwil gotowa jest do długotrwałej pracy wokół domu.

Pilarka elektryczna SEV 2416-min.jpg

À propos łańcucha tnącego - nie obracanie się go to jeden z problemów, jakie mogą pojawić się w trakcie długotrwałej pracy z pilarką. Gdzie leży jego przyczyna? Czy można skutecznie mu zaradzić?

Powodów tak naprawdę może być wiele: 

 • zerwany łańcuch,
 • zablokowany hamulec, 
 • zużyte kółko napędowe, 
 • uszkodzone lub zużyte sprzęgło, 
 • uszkodzony lub zużyty bęben sprzęgła, 
 • problemy z jednostką napędową (silnikiem),
 • zablokowanie łańcucha w rzazie w czasie cięcia. 

Powyższe (potencjalne) przyczyny związane są przede wszystkim ze stanem technicznym pilarki i można im zapobiec przez regularną konserwację maszyny.

Mówiąc o przygotowaniu pilarki do pracy, nie sposób nie wspomnieć o olejach: silnikowym i przeznaczonym do smarowania łańcuchów. Prawidłowy ich dobór może sprawiać niemały problem, szczególnie początkującym użytkownikom maszyny. Jaki olej do pilarki wybrać, by poprawić wydajność pracy, a przy tym zmniejszyć tempo zużywania się podzespołów?

Pilarki spalinowe wyposażone w silniki dwusuwowe zasilane są mieszanką paliwowo-olejową. Aby mieszanka była odpowiedniej jakości najlepiej sporządzać ją ze świeżej benzyny bezołowiowej 95 oraz oleju STIGA 2T Synthetic. 

Sporządzoną mieszankę przechowujemy w przeznaczonym do tego kanistrze, nie dłużej niż 30 dni. Drugim medium, stosowanym we wszystkich pilarkach, jest olej do smarowania łańcucha tnącego. Rekomendujemy biodegradowalny olej, przyjazny dla środowiska naturalnego, a jednocześnie o doskonałych właściwościach smarnych w szerokim zakresie temperatur i zmiennych warunkach atmosferycznych typu STIGA Chain Oil.

Akumulatorowa pilarka SPR 500 to maszyna bezpieczna zarówno dla środowiska (nie emituje spalin), jak i operatora (dzięki hamulcowi szybkiego zatrzymania łańcucha panujesz nad maszyną w sytuacji, kiedy prowadnica nagle odskakuje od powierzchni drewna). Wydajną pracę bez zbędnych przerw zapewnia zarówno mocny akumulator litowo-jonowy, jak i przezroczysty wziernik, który umożliwia swobodną kontrolę poziomu oleju.

Pilarka akumulatorowa STIGA SPR 500-min.jpg

Po skończonej pracy pilarkę należy dokładnie wyczyścić. W jaki sposób to zrobić, by przypadkiem nie uszkodzić żadnego z jej mechanizmów?

Po zakończonej pracy pilarkę dokładnie oczyszczamy z pyłów i wiórów, najlepiej przy pomocy pędzla, zwracając szczególną uwagę na układ przeniesienia napędu i zestaw tnący. 

Piłę łańcuchową należy poluzować, gdyż podczas stygnięcia wraca ona do swoich pierwotnych wymiarów. Jeżeli pilarki będziemy używać nie dłużej niż przez miesiąc, powinniśmy zlać mieszankę ze zbiornika paliwa, a następnie wypalić jej resztki z gaźnika. W  tym celu uruchamiamy pilarkę i pozostawiamy ją na biegu jałowym do zgaśnięcia silnika. 

Wciskasz START i pracujesz! Akumulatorowa pilarka SC 24 AE to kompaktowa i najlżejsza (2,7 kg) maszyna wśród maszyn swojej klasy. Niewielka waga oznacza w praktyce ogromny komfort użytkowania, nawet przez osoby, które nie mają dużej siły fizycznej. 

Pilarka akumulatorowa STIGA SC 24AE-min.jpg

STIGA oferuje aż trzy rodzaje pilarek: spalinowe oraz - przyjazne środowisku - elektryczne i akumulatorowe. Co koniecznie należy wziąć pod uwagę, by wśród tych wszystkich maszyn wybrać tę, z którą praca przyniesie najwięcej satysfakcji?

Na wybór odpowiedniego pilarki ma wpływ wiele czynników takich jak:

 1. cena,
 2. zastosowanie, 
 3. warunki pracy.

Pilarki STIGA posiadają optymalny stosunek jakości do ceny przy jednoczesnym zastosowaniu zaawansowanych technologii. Dzięki bogatej ofercie obejmującej pilarki spalinowe, elektryczne i akumulatorowe, każdy może idealnie dobrać urządzenie do określonego rodzaju pracy, które w pełni zaspokoi jego potrzeby.