Ekspert STIGA radzi: Jak wybrać kosiarkę do dużego ogrodu?

Porady
Ekspert STIGA radzi: Jak wybrać kosiarkę do dużego ogrodu?

Sprawne przycinanie trawy to zasługa właściwego sprzętu. Jakie maszyny STIGA sprawdzają się najlepiej w koszeniu rozległego trawnika?

Duży ogród to wiele możliwości. Także w kontekście wyboru sprzętu ogrodniczego, który ułatwia pielęgnację przydomowego krajobrazu, odciążając od pracy, jaka sprawia najwięcej kłopotów. 

1. W przypadku koszenia problemem zazwyczaj jest czas i wysiłek. Z zasady obie te rzeczy należy poświęcić, by doprowadzić trawnik do porządku. Od każdej reguły jest jednak wyjątek! Na jakie urządzenia STIGA należy zwrócić uwagę, chcąc możliwie najszybciej oraz bez uczucia zmęczenia wykosić trawę w ogrodzie?

Podstawowym kryterium wyboru urządzenia jest powierzchnia trawnika, na jakiej ma pracować kosiarka.

Przyjazne użytkownikowi i środowisku kosiarki akumulatorowe STIGA zasilane wydajną baterią litowo-jonową wbrew pozorom doskonale nadają się do pracy w dużym ogrodzie. Na trawnik o powierzchni do 200 m² rekomenduję STIGA SLM 536 AE. Do nieco większego, tj. do 350 m² świetnie sprawdzi się model SLM 540 AE.

Kosiarki akumulatorowe STIGA - lekkie, ciche i nieemitujące spalin, a pracujące niemalże tak efektywnie, jak urządzenia spalinowe!

Kolaż_ Kosiarki aku STIGA do dużego ogrodu-min.jpg

W przypadku dużego trawnika (przy założeniu, że wynosi co najmniej 500 – 700 m²), postawmy na mocną maszynę spalinową. To znaczy wyposażoną w między innymi:

 • wydajny silnik - pozwala na skrócenie czasu pracy do koniecznego minimum przy ograniczeniu zużycia paliwa,
 • masywne podwozie - umożliwia komfortową i płynną jazdę w każdych warunkach, np. po pochyłym czy nierównym terenie (np. po „kretówkach”),
 • kosz o dużej pojemności - zmniejsza ilość przerw w trakcie koszenia. Tym samym usprawnia pracę (redukuje czas potrzebny na wykoszenie trawy). Jeśli oczywiście zależy nam na jej zbieraniu. Możemy ją bowiem zmulczować i równomiernie rozprowadzić na powierzchni trawnika (w postaci pokosu, czyli naturalnego zielonego nawozu).

Wydajne i łatwe w przechowywaniu kosiarki spalinowe STIGA pomagają kompleksowo zadbać o dobrą kondycję oraz nienaganny wygląd trawnika.

Kolaż 3_ Kosiarki spalinowe STIGA Twinclip do dużego ogrodu-min.jpg

Doskonałymi przykładami takich maszyn, które z reguły polecam, są kosiarki spalinowe STIGA Combi (53 SEQ, 53 SQH) oraz Twinclip (50S, 55 SQB) posiadające (między innymi):

 • kosz zdejmowany jedną ręką, 
 • specjalny nóż z podwójnym cięciem trawy, 
 • regulowane rączki z możliwością dopasowania do wzrostu operatora, 
 • przekładnię napędu wysokiej klasy zamkniętą w aluminiowej obudowie,
 • wentylator poprawiający cyrkulację powietrza zasysania trawy do kosza (system XC).

Dla osób poszukujących rozwiązań proekologicznych idealną propozycją jest kosiarka akumulatorowa STIGA Combi 48 SQ DAE, która zdaje egzamin z efektywnego koszenia rozległego trawnika - o powierzchni do 600 m².

Dla trawnika zajmującego od ok. 300 do nawet 5 000 m² warto rozważyć zakup robota koszącego. Zapewnia najbardziej komfortowe i jednocześnie ekologiczne koszenie. Roboty koszące STIGA Autoclip dzielą się na 3 serie:

 • M (do ogrodu o powierzchni 300 -700 m²),
 • 200 (do ogrodu o powierzchni 1 100- 2 000 m²),
 • 500 (do ogrodu o powierzchni 2 600 – 5 000 m²).

Koszenie bardzo dużego ogrodu – o powierzchni od 1 200 m² wzwyż – to natomiast zadanie dla traktorów ogrodowych STIGA. Możemy pokusić się o inwestycję w maszynę wyposażoną w agregat tnący umieszczony centralnie lub z przodu z funkcją mielenia.

Traktory STIGA Park (z przednim agregatem tnącym) zostały zaprojektowane z myślą o bezpiecznej i płynnej jeździe po nierównym czy pochyłym terenie, a także w skomplikowanym ogrodzie. Wyróżniają się:

 • przegubowym układem kierowniczym 50:50 - dzięki któremu tylne koła idealnie podążają po śladach kół przednich, minimalizując ryzyko uderzenia o przeszkody ogrodowe,
 • napęd na 4 koła ( u większości modeli z linii Park,) 
 • wytrzymałą konstrukcją odporną na uszkodzenia,
 • najwyższą wydajnością rozdrabniania trawy do postaci pokosu,
 • technologią Quick Flip umożliwiającą błyskawiczne (poniżej 30 sekund) podnoszenie agregatu do czyszczenia.

Traktory ogrodowe z funkcją mielenia sprawiają, że ścięta trawa zamienia się w pokos – naturalny nawóz, dzięki któremu trawnik po każdym koszeniu staje się jeszcze piękniejszy!

Kolaż 4_ Traktory ogrodowe STIGA-min.jpg

Równie dobrym rozwiązaniem jest zakup traktora ogrodowego z centralnym agregatem tnącym: z serii Estate, Tornado czy Combi.

Maszyny Estate, Tornado charakteryzują się mocnymi silnikami, najwyższą wydajnością i precyzją cięcia oraz solidną konstrukcją. Co więcej, zostały wyposażone w praktyczne rozwiązania podnoszące komfort długotrwałej pracy w ogrodzie:

 • wygodny fotel,
 • miękka kierownica,
 • napęd na 4 koła (w modelu Estate Pro 9122),
 • reflektory LED pozwalające na bezpieczne koszenie przy ograniczonej widoczności,
 • ekran panoramiczny – dostarcza szczegółowe informacje o użytkowaniu i konserwacji traktora.

Wszystkie traktory Estate posiadają funkcję mulczowania trawy w standardzie. Maszyny z serii Tornado zostały stworzone z myślą o szybkim koszeniu - te modele nie posiadają kosza do zbierania trawy, dzięki czemu znacznie skraca się czas koszenia do koniecznego minimum; eliminujemy zbędne przerwy na opróżnianie zapełnionego pojemnika. Do dłuższej trawy zalecamy zastosować funkcję wyrzutu bocznego - pozostawić ściętą trawę w równych, uporządkowanych rzędach. Przy krótszej trawie warto wykorzystać zaślepkę do mulczowania i przy okazji koszenia, nawieźć trawnik naturalnym nawozem - rozdrobnionym pokosem.

Traktory STIGA Combi charakteryzuje natomiast nieograniczony widok obszaru roboczego i doskonała zwrotność. Dzięki niej koszenie trawy nawet w trudno dostępnych miejscach (np. wokół drzew) nie jest problematyczne. Są to najmniejsze, kompaktowe traktory ogrodowe, które z powodzeniem zastąpią większą kosiarkę spalinową.

 1. Efektywność koszenia zależy od wydajności maszyny. Na co z kolei bezpośredni wpływ ma jej silnik. Jakie rodzaje silników zasilają kosiarki, traktory ogrodowe i roboty koszące STIGA? 

STIGA posiada własne jednostki napędowe, na które udziela (na wybrane modele) 3-letniej gwarancji bez względu na rodzaj zakupu - paragon, FV. 

Silniki te stworzone zostały specjalnie pod nasze traktory, są do nich idealnie dopasowane. Co w praktyce przekłada się na satysfakcję z użytkowania tych maszyn. Każdy traktor ogrodowy STIGA to gwarancja niezawodnej, ekonomicznej i wydajnej pracy w ogrodzie.

Ponadto od lat bazujemy na silnikach pochodzących od najlepszych producentów. Takich jak Honda, B&S, Kawasaki.

Przy wyborze kosiarki w zależności od jej silnika zwracajmy uwagę na jego moc, ponieważ to właśnie ona bezpośrednio przekłada się na wydajność pracy. Doskonałym przykładem maszyny, która okaże się idealnym partnerem w dużym ogrodzie, jest traktor ogrodowy Estate 2398HW. Wyposażony w dwucylindrowy  silnik  mocy 10,40 kW i obrotami 2600 rpm dostarczany z wkładką mulczującą w zestawie.

W przypadku urządzeń akumulatorowych oprócz mocy silnika istotny jest sam akumulator, który bezpośrednio wpływa na czas pracy. Akumulatory przeważnie występują w trzech przedziałach 2 Ah – 4 Ah i 5 Ah. Im większa pojemność akumulatora, tym lepiej – szczególnie jeśli mówimy o kosiarkach. Jednak jeśli myślimy o zakupie akumulatora do urządzenia takiego jak sekator czy podcinarka akumulatorowa warto temat przemyśleć. Akumulator 2Ah jest zdecydowanie lżejszy, a  praca takim urządzenia - bardziej komfortowa.

Podobnie jak kosiarki akumulatorowe, roboty koszące również różnią się pod względem mocy silników i pojemności akumulatorów (napędzają one koła oraz odpowiadają za pracę ostrza tnącego). Przy wyborze urządzenia należy kierować się wskazówkami umieszczonymi na naszej stronie www.stiga.pl.

Autoclip kosi, a Ty w tym czasie robisz dokładnie to, na co masz największą ochotę!

Kolaż 2_ Roboty koszące Autoclip STIGA-min.jpg

Częstym błędem jest zakup tańszego robota na obszar koszenia zdecydowanie za duży do parametrów urządzenia; STIGA Autoclip poradzi sobie z wykoszenia ogrodu o większej powierzchni niż zakładana, aczkolwiek zakładane oszczędności na etapie zakupu urządzenia rozpłyną się w trakcie jego eksploatacji.

Zarówno akumulatory, jak i  silniki nieprzystosowane do pracy na zbyt dużej powierzchni zużyją się zdecydowanie szybciej. Ważne jest więc dobranie odpowiedniego robota do powierzchni koszenia.

 1. Komfortowe koszenie to także zasługa praktycznych funkcji. Jakie rozwiązania podnoszące tempo, komfort oraz bezpieczeństwo pracy zastosowano w urządzeniach STIGA przeznaczonych do koszenia trawy w dużym ogrodzie?

W większości traktorów ogrodowych STIGA możliwe jest wygodne czyszczenie agregatu tnącego ze ścinek. W przypadku kosiarek łatwe, bezpieczne i sprawne mycie noży tnących po skończonym koszeniu to zasługa specjalnego króćca.

W kosiarkach z serii Twinclip zastosowano podwójny nóż zapewniający podwójne ścinanie trawy. Kosząc takim nożem, zdecydowanie więcej trawy mieści się w koszu (jest bardziej rozdrobniona). Brak jest również, tak nielubianych przez ogrodników, brzydko wyglądających żółtych przebarwień, które mogą pojawić się tuż po skoszeniu trawnika.

Co więcej, prawie wszystkie kosiarki STIGA posiadają na wyposażeniu specjalną wkładkę mulczującą. Rozdrabnia ona trawę do postaci pokosu, a następnie równomiernie rozprowadza na całej powierzchni trawnika jako naturalny nawóz. Dzięki temu w trakcie koszenia niwelujemy zbędne przerwy na opróżnianie kosza.

W przypadku kiedy chcemy zbierać ściętą trawę, skorzystajmy ze wskaźnika napełnienia kosza (posiada go większość kosiarek). To rozwiązanie pozwala na płynną pracę bez zbędnych przerw, w rezultacie przyśpiesza tempo koszenia trawy. Wystarczy rzut oka na wskaźnik napełnienia, by zorientować się, czy kosz wymaga opróżnienia.

Na tempo koszenia wpływa również szerokość robocza (koszenia). Im większa, tym szybciej uporamy się z pracą w ogrodzie.

Kosiarki akumulatorowe STIGA w trakcie pojedynczego przejazdu koszą pas zieleni o szerokości od 34 do 48 cm, natomiast traktor akumulatorowy 85 - 95 cm (w zależności od dobranego agregatu tnącego). 

Spalinowe - od 46 cm do 53 cm (kosiarka listwowa Silex 87 B nawet 87 cm).

U największych maszyn, czyli traktorów ogrodowych szerokość robocza wynosi od 66 cm do 125 cm (dla traktorów ZT 132 cm).

Natomiast roboty koszące pracują na szerokości od 22 cm do 29 cm:

 • seria M: 22 - 25 cm,
 • seria 200: 25 cm,
 • seria 500: 25 – 29 cm.
 1. Mulczowanie, czyli nawożenie trawnika pokosem (ściętą, a następnie rozdrobnioną trawą) wzmacnia darń, dzięki czemu przydomowa murawa po każdym koszeniu staje się jeszcze piękniejsza i bardziej odporna na choroby oraz niekorzystne warunki pogodowe. Jakie inne korzyści uzyskujemy z koszenia w trybie mulczowania? 

Dzięki systemowi mielącemu (specjalnej wkładce mulczującej dołączonej w zestawie do większości kosiarek STIGA):

 • nawadniamy darń - mulczowanie ogranicza parowanie wody z powierzchni gleby, przez co zapobiega wysuszaniu darni,
 • wzbogacamy trawnik o cenne minerały - trawa mulczowana już po kilku godzinach rozkłada się na naszym trawniku,
 • nasz trawnik rośnie piękny i zdrowy - system korzeniowy wzmacnia się i rozwija, dzięki czemu nowa trawa wzrasta szybciej,
 • oszczędzamy sporo czasu (ok 20%), który podczas tradycyjnego koszenia ze zbieraniem trawy do kosza tracimy na jego opróżnianie.

O stosowaniu wkładki mielącej pamiętajmy także wtedy, gdy nawozimy trawnik nawozem długo działającym (co najmniej 3 miesiące). W przeciwnym wypadku nawóz zbierzemy razem ze ściętą trawą do kosza, przez co nawożenie nie przyniesie spodziewanych efektów.

 1.   Czy dobrym pomysłem jest przeprowadzanie prac konserwacyjnych sprzętu ogrodowego (kosiarek, traktorów ogrodowych) samodzielnie?

Pewnie prace konserwacyjne możemy wykonać samodzielnie pod warunkiem, że mamy ku temu możliwości. Możemy bez problemu wymienić olej – wystarczy dokupić odsysarkę do oleju. Możemy czyścić regularnie filtr powietrza.

Większość prac serwisowych powinien jednak wykonać autoryzowany serwis marki STIGA. Zwykłe ostrzenie noża może wydawać się czynnością prozaiczną, ale wykonane niepoprawnie zdecydowanie obniży zarówno komfort pracy z kosiarką, jak i jakość samej pracy maszyny. Należy także pamiętać, że w wyniku złego wyważenia (lub niewyważenia) noża ryzykujemy uszkodzeniem kosiarki.

Reasumując: proste czynności polegające na utrzymaniu urządzenia w czystości możemy wykonywać sami. Natomiast przeglądy okresowe przynajmniej raz w sezonie warto zlecić specjalistom.