Jak dbać o drzewa i krzewy po opadnięciu liści?

Ogród
Jak dbać o drzewa i krzewy po opadnięciu liści?

Prawidłowy wygląd oraz kondycja drzew i krzewów ozdobnych w Twoim ogrodzie, to efekt osiągnięty dzięki skrupulatnej, całorocznej pracy. W okresie jesiennym, warto dokładnie przyjrzeć się roślinom, by zapobiec rozwojowi ich chorób, wzmocnić ich odporność na działanie szkodników oraz zapewnić dobry wzrost i rozwój w okresie wegetacji.

Ochrona to podstawa!

Drzewa i krzewy ozdobne, które wzbogacają i urozmaicają roślinność znajdującą się wokół Twojej posesji, w okresie przejściowym między jesienią a zimą swoją warstwę ochronną w postaci liści, kwiatów i owoców. Wówczas najważniejsze jest, byś grabił i usuwał z trawnika (im dłużej pozostają na jego powierzchni, tym większe prawdopodobieństwo, że stanie ono siedliskiem bakterii, szkodników i patogenów chorobotwórczych). Po odpadnięciu większości liści, dokładnie przyjrzyj się każdemu z drzew. Jeżeli na którymkolwiek zauważysz objawy choroby lub ślady obecności szkodników, natychmiast przeprowadź kurację leczniczą w postaci oprysków. W tym celu wykorzystaj wysokiej jakości preparaty, dobrane w zgodzie z programem ochrony drzew owocowych.  Liście z drzew zajętych przez chorobę zgrab, a następnie wyrzuć lub spal (zdrowe resztki plonów możesz wykorzystać w celu przygotowania naturalnego kompostu). W ten sposób pozbędziesz się ognisk różnego rodzaju chorób roślin, np.: parcha jabłoni i gruszy, plamistości drzew pestkowych czy czarnej plamistości róż.

Opaski lepowe

By zapobiec rozmnażaniu się szkodników na drzewach i pozbyć się tych już istniejących, zastosuj metodę obtaczania drzew opaskami „chwytnymi”: lepowymi lub wykonanymi z papieru falistego. Posiadają one dwustronne pokrycie klejem, dzięki czemu przymocujesz je do pnia drzewa i zapewnisz ich prawidłowe działanie. Opaska lepowa to skuteczna metoda eliminacji i zapobiegania rozwoju różnego rodzaju szkodników, np. owocówek, piędzika, przedzimka, zimówka, szczawiówki. By uzyskać pożądane efekty, opaskę powinieneś zakładać jesienią – po opadnięciu wszystkich liści z drzew i krzewów. Opaski chwytne to rozwiązanie ekologiczne, przyjazne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i ludzkiego zdrowia. Ingerencja chemiczna

Niedostrzegalne gołym okiem bakterie i szkodniki, mogą kryć się w szczelinach kory lub najmniejszych częściach roślin. By powstrzymać ich rozwój, zaraz po opadnięciu liści, należy dokładnie pokryć drzewa wraz z krzewami odpowiednimi preparatami chemicznymi, np.  na bazie oleju parafinowego, które skutecznie przeciwdziałają szkodnikom takim jak mszyca czy przędziorek, a także ograniczają rozprzestrzenianie się różnego rodzaju grzybów.

By ogród nieustannie napawał Cię dumą, musisz o niego zadbać nie tylko w sezonie, ale i po jego zakończeniu. Szczególnej ochrony wymaga roślinność ozdobna. Doglądaj drzew i krzewów przez całą zimę, nawet podczas mrozów, a będziesz w stanie dostrzec nawet najmniejszą deformację na powierzchni kory bądź łodygi i w porę przeciwdziałać rozwojowi patogenów chorobotwórczych, a także zminimalizować szkody powstałe wskutek oddziaływania szkodników.