Jakimi roślinami obsadzić patio?

Ogród
Jakimi roślinami obsadzić patio?

Zamiast tradycyjnego tarasu warto urządzić nowoczesne patio, by cieszyć się wypoczynkiem na świeżym powietrzu . Może pełnić funkcję m.in.: nietuzinkowej jadalni lub zacisznego miejsca spotkań towarzyskich. Charakter partio zależy od aranżacji, a co za tym idzie – roślin. Jakie gatunki wybrać?

Jakie funkcje pełni patio?

Patio zaciera granicę pomiędzy wnętrzem a zewnętrznym otoczeniem domu, pozwalając jeszcze bardziej cieszyć się bliskością natury. Przyjemność spędzania czasu w tym niezwykłym miejscu jest tym większa, kiedy aura nie sprzyja wypoczynkowi w samym ogrodzie, także w zimie, ponieważ dobrze zaprojektowane patio pozwala utrzymać stałą temperaturę powietrza. To rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim na przedmieściach, gdzie niekiedy trudno o ciszę i zachowanie prywatności. Nie jest to popularne rozwiązanie zagospodarowania przydomowej przestrzeni, ale właśnie z tego względu zastanów się, czy nie warto być pierwszym, który je wykorzysta i zainspiruje  swoim pomysłem innych – rodzinę, przyjaciół czy sąsiadów.

Jakimi roślinami ozdobnymi efektownie zaaranżować patio?

Patio kojarzy się przede wszystkim z zaciszną atmosferą, dzięki której możesz odpocząć od zgiełku i zrelaksować się po ciężkim dniu – samotnie lub wraz z bliskimi. Uzyskanie tego efektu zależy między innymi od doboru roślin, których zadaniem jest delikatnie otulać zakątek w taki sposób, by nie przeszkadzały zarówno Tobie, jak i sobie nawzajem. Złym pomysłem jest sadzenie w pobliżu miejsc siedzących krzewów mocno rozrastających się – bezpośredni kontakt z gałązkami, co gorsza zakończonymi kłującymi liśćmi, utrudni swobodną rozmowę czy jedzenie, przez co zniechęci do spędzania czasu w patio. Zrezygnuj również z kwiatów o intensywnej woni – na małej powierzchni szybko przemieszają się, przyprawiając o ból głowy. Alternatywnie wybierz jeden dominujący w roli bazy, na której zbudujesz gamę zapachową.

  • Róża pienna Meillandia różowa to odmiana róż szczepionych o wysokiej, prostej łodydze, efektownych miniaturowych kwiatach oraz ciemnozielonych, błyszczących liściach.  Kwitnie od czerwca do października, a rośnie na wysokość 50 – 75 cm i szerokości 25 – 50 cm. Wykazuje wysoką mrozoodporność (do - 15°C), dzięki czemu w dobrej kondycji zdoła przetrwać zarówno jesień, jak i łagodną zimę.
  • Hibiskus Ketmia to niezwykły krzew dekoracyjny, którego korona osadzona jest na trzech skręconych ze sobą pędach o wyraźnych białych, różowych i fioletowych kwiatach z czerwonym oczkiem w środku. Kwitnie od sierpnia do października, osiągając wysokość 80 cm – 1 m. Maksymalny wzrost osiąga po dwóch latach. Podobnie jak Meillandia jest mrozoodporna (do - 15°C),
  • Prusznik niebieski Ceanothus to niezwykły i rzadki krzew szczepiony obficie obsypany małymi ciemnoniebieskimi kwiatami zebranymi w luźne kwiatostany. Kwitnie w sezonie wiosenno-letnim, od kwietnia do lipca, osiągając wysokość od 1,50 m do 2 m. Maksymalną wysokość osiąga po pięciu latach. Jest odporna na zimno, ale nie w tak dużym stopniu, jak powyższe gatunki (do -5°C),
  • Tawuła wczesna Bridal Wreath to niewielki krzew, który podobnie jak prusznik niebieski Ceanothus, wyróżnia się drobnymi i delikatnie pachnącymi kwiatostanami – w kolorze białym – ukazującymi się przed listowiem. Kwitnie w podobnym okresie, od maja do czerwca, osiągając wysokość od 1,50 m do 2 m, na szerokość od 1 m do 1,50 m. Jest jednak dużo bardziej odporna na mróz. Z łatwością przetrwa w niskiej temperaturze (do - 15°C),
  • Rozwar wielokwiatowy Astra White to wyjątkowa odmiana o białych pąkach, które przeobrażają się z dużych rozdętych baloników w dzwonkowate kielichy. Kwitnie w na przełomie lata i jesieni, to znaczy od lipca do września, osiągając wysokość od 10 do 25 cm, na identyczną szerokość. Bylina posadzona w osłonięty miejscu zakwitnie ponownie w przyszłym sezonie. Rozwar wielokwiatowy Astra White jest odporny na mróz (do - 15°C).

Jakimi roślinami skutecznie osłonić patio?

Piętrowe żywe ogrodzenie to niebanalny pomysł na skuteczną osłonę patio od wiatru. Najwyżej powinny znaleźć się rośliny zimozielone; z iglastych najlepiej sprawdzi się m.in.: cis, żywotnik, choina kanadyjska, natomiast spośród liściastych – laurowiśnia, ostrokrzew czy irga błyszcząca. Pośrodku umieść krzewy ozdobne charakteryzujące się długim (najdłuższym w porównaniu do pozostałych roślin przeznaczonych na żywopłot). Najniżej rozstaw byliny, rośliny jednoroczne i cebulowe wraz z aromatycznymi ziołami: lawendą, bazylią, oregano, rozmarynem, pietruszką i innymi.

Kojący cień uzyskasz, sadząc drzewka o długim i przysadzistym pniu, na którym osadzona jest rozłożysta korona.

  • Platan klonolistny Alphen's Globe to drzewo o zwartej i regularnej, kulistej, koronie o pędach odchodzących promieniście od miejsca szczepienia. Liście przypominające klon osiągają długość do 25 cm. W okresie wegetacyjnym z wierzchu błyszczą, od spodu kutnerowate jesienią zmienią barwę na żółto-brązową. Alphen's Globe jest najbardziej interesującą odmianą platana klonolistnego ze względu na efektywną, łuszącą się płatami korę oraz kuliste, zwisające na długich szypułkach owoce. Młode egzemplarze są wrażliwe na niskie temperatury,
  • Klon zwyczajny Globosum słynie z gęstej, idealnie krągłej korony, która nie wymaga formowania, a jedynie sezonowego przycinania dla zachowania nienagannej formy. Wczesną wiosną wypuszcza kwiaty w kolorze cytrynowym – tak delikatne, że prawie niezauważalne. To niewielkie drzewko rośnie na wysokość od 3 m do 5 m i średnicę ok. 6 m. Liście osiągają długość do 15 cm. W okresie intensywnego kwitnienia drzewa uzyskują naturalny kolor głębokiej zieleni, który jesienią przebarwia się na żółto-pomarańczowy. Globosum to odmiana mrozoodporna.

Co w sytuacji, gdy nie dysponujesz miejscem na liczne donice z drzewkami?

Nic straconego. Wykorzystaj specjalną tkaninę tzw. żagiel, który osłoni patio i przebywające w nim osoby przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: silnym wiatrem, ulewnym deszczem czy zbyt intensywnym nasłonecznieniem.

Patio to oryginalny pomysł na zagospodarowanie przestrzeni w ogrodzie. W przeciwieństwie do tarasu pozwala odizolować się od otoczenia i prawdziwie wypocząć bez obawy o ciekawe spojrzenia. Możesz być pewien, że kameralna strefa wypoczynku na świeżym powietrzu, w której możesz urządzić otwarty mini salon, otoczona naturalną zielenią przypadnie do gustu zarówno Twojej rodzinie, jak i odwiedzającym  Cię gościom.