Drzewo tlenowe w ogrodzie. Jak uprawiać i pielęgnować Oxytree?

Ogród
Drzewo tlenowe w ogrodzie. Jak uprawiać i pielęgnować Oxytree?

Oxytree to wyjątkowa roślina, z którą duże nadzieje wiążą ekolodzy i naukowcy. Okrzyknięte drzewem przyszłości, ma pomóc w walce z postępującym zanieczyszczeniem środowiska. Drzewo tlenowe można uprawiać także w przydomowych ogrodach. Czy jednak warto się na nie zdecydować? Poznaj zasady uprawy i pielęgnacji Oxytree.

Czym jest drzewo tlenowe?

W obliczu rosnącego zanieczyszczenia środowiska naukowcy coraz częściej poszukują sposobów na zmniejszenie zawartości CO2 w atmosferze. W 2011 r. hiszpańscy biotechnolodzy i naukowcy połączyli siły, by stworzyć drzewo przyszłości, które ma ocalić planetę. Tak powstało Oxytree (drzewo tlenowe), czyli hybryda dwóch gatunków paulowni: paulowni fortunei (Paulownia fortunei) i paulowni wielkolistnej (Paulownia elongata). 

To drzewo wyróżnia się na tle innych roślin. Doskonale radzi sobie z pochłanianiem dwutlenku węgla i wytwarzaniem tlenu. Szacuje się, że może produkować nawet 10 razy więcej tlenu niż tradycyjne drzewa liściaste. Zawdzięcza to przede wszystkim ogromnym liściom, niektóre z nich osiągają aż 30 cm długości i 50 cm szerokości.

Oxytree imponuje również szybkim tempem wzrostu. Już po kilku latach potrafi osiągnąć nawet 20 metrów wysokości. Przyciąga uwagę swoimi rozmiarami, ale też wyglądem. W sezonie zachwyca fioletowymi, dzwonkowatymi kwiatami, które tworzą efektowne wiechy.

Jak uprawiać Oxytree?

Drzewo tlenowe może być ciekawą ozdobą ogrodu, a także świetnie wpłynie na jego mikroklimat. Na szczęście jego uprawa nie sprawia większych trudności. Dobrze odnajduje się w polskim klimacie i nie ma wygórowanych wymagań co do gleby. Wystarczy, że zapewnisz mu słoneczne lub lekko zacienione miejsce, najlepiej ciepłe i osłonięte od wiatru. Roślina lubi przepuszczalne, wilgotne podłoże o odczynie pH między 5 a ok. 8,9. Dobrze znosi także mrozy.

oxytree-uprawa.jpg

Oxytree możesz posadzić jako pojedyncze drzewko albo stworzyć z niego efektowny szpaler. Warto jednak uważać na sąsiedztwo innych roślin. Ze względu na dość intensywny wzrost lepiej nie sadzić go obok gatunków, które rosną wolno (np. buk pospolity). 

Najlepszy czas na sadzenie to okres od połowy maja do końca czerwca. Przed posadzeniem dobrze jest oczyścić podłoże z dużych kamieni i głazów (na głębokość do ok. 60 cm), żeby system korzeniowy mógł się swobodnie rozwinąć.

Jak pielęgnować drzewo tlenowe w ogrodzie?

Drzewko tlenowe nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. W pierwszych latach po posadzeniu należy jednak dbać o jego regularne podlewanie (2-3 razy w tygodniu). Dodatkowo drzewa tlenowe w ogrodzie warto nawozić przynajmniej dwa razy w roku. Wiosną nawozami azotowymi, a latem lub jesienią nawozami fosforowo-potasowymi. W uprawie Oxytree możesz stosować także nawozy organiczne, jak obornik czy kompost.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie drzewa tlenowego jest jego przycinanie. Aby Oxytree zachowało regularny pokrój, powinieneś przycinać jego pędy boczne. Zabieg ten wykonuj wczesną wiosną, po ustąpieniu przymrozków. Przy użyciu pilarki, możesz usunąć grubsze gałęzie. Dzięki ergonomicznej budowie i dużej wydajności znacznie ułatwi Ci ona przycinanie drzewek.

pilarka-PR100e.jpg

Jeśli chcesz poznać sprawdzone techniki przycinania drzew i krzewów, sprawdź nasz poradnik. Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek. Dowiesz się m.in., kiedy najlepiej przycinać rośliny, jakich narzędzi użyć i na co uważać, żeby nie zaszkodzić drzewku.

Czy warto posadzić drzewo tlenowe w ogrodzie? Opinie

Drzewo tlenowe zyskuje coraz większą popularność. Nic dziwnego. Przyciąga uwagę swoim wyglądem. Rośnie bardzo szybko, a do tego pochłania duże ilości dwutlenku węgla, poprawiając jakość powietrza. Jest łatwe w uprawie, odporne na mróz i dobrze radzi sobie w trudnych warunkach. To dobra opcja dla osób, które szukają rośliny niewymagającej, a przy tym pożytecznej dla środowiska.

Zdarzają się jednak głosy, że Oxytree może zbyt silnie rozrastać się w ogrodzie. Najlepiej zatem sadzić drzewo w większych ogrodach, z dala od wolno rosnących roślin.

Bibliografia:

  1. Lisowski J., Porwisiak H., Cechy biometryczne drzewa Oxytree w pierwszym roku wegetacji, Zeszyty Naukowe WSA w Łomży 67, s. 56-64.
  2. Wanat M., Paradox Oxytree: drzewa tlenowe szansą czy zagrożeniem?, Przegląd Leśniczy 2018, t. 28, nr 12, s. 6-7.