Dokarmiamy głodne rośliny po zimie!

Porady
Dokarmiamy głodne rośliny po zimie!

Wiosna to najbardziej aktywny okres w roku. Rośliny, które leżały uśpione przez całą zimę, właśnie teraz się budzą i mogą potrzebować dodatkowego zastrzyku substancji odżywczych. Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem i pomóż swojemu ogrodowi przygotować się na lato oraz nadchodzący sezon kwitnienia. 

Aby Twoje rośliny były zdrowe i odporne na choroby oraz szkodniki, muszą mieć dostęp do wielu składników odżywczych. Co prawda, niemal wszystkie występują naturalnie w glebie, jednak w przypadku pewnych gatunków roślin stosowanie nawozu w niektórych porach roku jest koniecznością.  

Co powinieneś rozważyć przy wyborze nawozu? 

Trzy główne makroelementy, których potrzebują rośliny, to N (azot), P (fosfor) i K (potas), Natomiast takie mikroelementy, jak wapń, żelazo i bor są niezbędne do rozwoju kwiatów i owoców.

Wybierz więc nawóz opisany jako NPK lub wieloskładnikowy, aby zapewnić roślinom wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Nawozy te występują w postaci peletów, granulek, proszku lub w postaci płynnej.

Sięgnij ten, który najbardziej Ci odpowiada. W przypadku nawozu granulowanego lub sproszkowanego wystarczy go rozsiać lub zakopać w glebie i tę czynność powtarzać co dwa, trzy miesiące. 

Skoncentrowane nawozy płynne zaczynają działać natychmiast, ale wymagają częstszego stosowania – w okresie wegetacyjnym nawet raz w tygodniu. 

Wskazówki dotyczące stosowania nawozu

Jeśli prognoza pogody zapowiada kilkudniowy deszcz, lepiej przełóż planowane nawożenie. Nawóz zbyt głęboko wsiąknie w glebę, co grozi zanieczyszczeniem źródeł wód gruntowych i niszczeniem mikroorganizmów żyjących w glebie.

Podlewania, tuż po rozsianiu nawozu w proszku, wymaga natomiast trawnik. Pozwala to granulkom przedostać się w głąb gleby. Dzięki temu unikniesz spalenia liści. 

Rośliny pobierają składniki odżywcze tylko z wilgotnej gleby. Jeśli zauważysz oznaki niedoboru mikroelementów, może to być efekt przesuszenia ziemi. W takim wypadku postaw na odpowiednie nawadnianie. 

AdobeStock_338460389-min.jpeg

Ekologia jest prosta! 

Nawozy organiczne wytwarzane są z części roślin i zwierzęcych odchodów. Dlatego są tak wartościowe i ekologiczne. Dostarczają zarówno roślinom, jak i glebie cennych mikro- i makroelementów. Są też bezpieczniejsze dla dzikiej przyrody i bardzo łatwo jest je zrobić samodzielnie (na przykład nawóz z kompostu) albo zdobyć - czy to w firmie naturalnej, czy w wygodnych granulkach.