Czerwiec w ogrodzie. Jakie prace powinieneś wykonać?

Ogród
Czerwiec w ogrodzie. Jakie prace powinieneś wykonać?

Czerwiec to jeden z najgorętszych miesięcy w roku – nie tylko ze względu na pogodę, ale także wzmożoną pracę w ogrodzie. O czym musisz pamiętać, aby właściwie zadbać o rośliny? Poznaj 3 kroki do idealnie wypielęgnowanego ogrodu!

KROK PIERWSZY: działka

Jednym z zadań, jakie powinny znaleźć się w kalendarzu ogrodniczym każdego działkowca jest systematyczne odchwaszczanie gleby. Im mniejsze i słabsze chwasty, tym szybciej się ich pozbędziesz; nie musisz ich jednak od razu wyrzucać. Tego rodzaju rośliny warto wykorzystać do przygotowania kompostu ogrodowego – o ile tylko nie wytworzyły nasion.

Do obowiązkowych prac pielęgnacyjnych działki należy również nawadnianie gruntu. Czerwiec to upalny i często bezdeszczowy miesiąc, dlatego powinieneś ze szczególną starannością dbać o swoje uprawy. Jak efektywnie nawadniać działkę? W przypadku małych ogródków warzywno-owocowych wystarczy duża konewka, natomiast przy średniej wielkości działki doskonale sprawdzi się tradycyjny wąż ogrodowy. Jeżeli jednak uprawiasz wielko powierzchniową działkę powinieneś rozważyć zakup akcesoriów ogrodowych, dzięki którym nie będziesz musiał pamiętać o konieczności codziennego podlewania roślin. Zraszacze umieszczone w równych odstępach na całej długości działki równomiernie nawilżą wszystkie rośliny, zapewniając im optymalną ilość wody niezbędną do prawidłowego rozkwitu.

Co zrobić w sytuacji, gdy zamiast palącego słońca, na niebie pojawią się ciężkie deszczowe chmury?

Długoterminowe opady rozbijają ziemię, sprawiając, że staje się ona zbyt miękka i niezdolna do gromadzenia składników odżywczych. Warto wtedy delikatnie spulchnić glebę, dzięki czemu minerały znajdujące się w zbyt głębokich warstwach gruntu na powrót znajdą się na powierzchni. Aby dobrze przekopać grunt wykorzystaj glebogryzarkę, dzięki której z łatwością przerzucisz ciężkie i nasiąknięte wodą warstwy ziemi.

KROK DRUGI: sad

Czerwiec to czas intensywnego rozrostu drzewek owocowych, pamiętaj więc o ładnym uformowaniu ich koron. W tym celu cienkie gałązki delikatnie przygnij do pozycji poziomej za pomocą drewnianych rozpórek, natomiast silniejsze i grubsze - obłóż specjalnymi ciężarkami do formowania drzewek.

 

Wiśnie, jabłka, agrest – czy wiesz, jak zadbać o drzewka owocowe?

Źródło: www.pinterest.com

 

O czym jeszcze powinieneś pamiętać podczas czerwcowych prac w sadzie?

Kwitnące kwiaty owoców przyciągają nie tylko ptaki, ale i szkodniki, takie jak np. gąsienicę owocówkę jabłkóweczkę. To jeden z najgroźniejszych pasożytów - wygryzając miąższ z wnętrza owoców powoduje przedwczesne ich opadanie i gnicie. Możesz się go skutecznie pozbyć, umieszczając na drzewach opaski z papieru falistego, służącego do wyłapywania drobnych insektów szkodzących roślinności.

KROK TRZECI: rabaty kwiatowe

Czerwcowe prace pielęgnacyjne w ogrodzie warto zacząć od usuwaniu kwiatów w obrębie przekwitłych już krzewów ozdobnych, głównie różaneczników. Aby nie dopuścić do przesuszenia krzewów, gęsto przykryj wierzchnią warstwę gleby odżywczą ściółką.

Prawdziwego spustoszenia wśród kwiatów mogą dokonać mszyce. Istnieją dwa sposoby na skuteczne pozbycie się tego szkodnika. Pierwszy to wykorzystanie insektycydów, drugi - stosowanie naturalnych środków usuwania mszyc. Jeżeli zdecydujesz się na chemiczny oprysk, pamiętaj o zachowaniu co najmniej 30-centymetrowego odstępu od roślin w celu ochrony zdrowia.

Do naturalnych metod zwalczania mszyc zaliczamy natomiast:

  • systematyczne podcinanie końcówek pędów roślin z kolonami mszyc,
  • oprysk środkami roślinnymi własnej produkcji, np. wyciągiem z cebuli czy czosnku.

W okresie czerwcowych prac ogrodowych nie możesz również zapomnieć o zraszaniu kwiatów rabat kwiatowych; aby rośliny nie uległy przesuszeniu, gleba powinna być nawilżona do 10 cm głębokości. Wbrew powszechnym praktykom, najlepszą porą na nawilżanie kwiatów jest wieczór. Pamiętaj o również o zasadzie "mniej, znaczy więcej": długie a rzadsze podlewanie roślin okaże się dużo skuteczniejsze, niż codzienne zraszanie całego ogrodu kilka razy pod rząd.

Lato to jeden z najbardziej intensywnych okresów wzmożonej pracy w ogrodzie. Pielęgnacja działki, formowanie drzewek owocowych, walka ze szkodnikami to tylko niektóre spośród obszernej listy zadań, jaką powinieneś wykonać, jeżeli zależy Ci na przydomowym krajobrazie. Wykorzystując profesjonalny sprzęt ogrodowy, taki jak np. rozdrabniacz, sekator czy wertykulator znacznie przyśpieszysz realizację - nierzadko ciężkich i wyczerpujących prac. Będąc tak przygotowanym sprostasz każdemu wyzwaniu, jakie czeka na Ciebie w ogrodzie, czego dowodem będzie piękny ogród, pełny soczystych owoców, gęsto rosnących warzyw i zdrowych kwiatów.