Czas na pierwsze koszenie! Czy twoja kosiarka podoła wyzwaniu?

Urządzenia ogrodowe
Czas na pierwsze koszenie! Czy twoja kosiarka podoła wyzwaniu?

Kwiecień to idealny czas na wiosenne koszenie trawnika. Zanim jednak rozpoczniesz pracę z kosiarką, upewnij się, że pierwsze jej uruchomienie nie będzie ostatnim. Sprawdź, o czym musisz pamiętać podczas samodzielnego przeglądu tego urządzenia.

Oto 6 podstawowych czynności, dzięki którym przygotujesz kosiarkę do intensywnej pracy w ogrodzie!

  1. Zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa

Zanim przystąpisz do prac konserwacyjno-eksploatacyjnych przy kosiarce, zadbaj o bezpieczeństwo. Kosiarkę elektryczną powinieneś odłączyć od zasilania, natomiast w spalinowej zdemontuj fajkę przewodu cewki wysokiego napięcia ze świecy zapłonowej. Przechylając kosiarkę zadbaj by jej pozycja była zawsze stabilna, ze świecą zapłonową skierowaną ku górze. Pamiętaj! Używaj zawsze grubych rękawic roboczych podczas wykonywania czynności konserwacyjno-eksploatacyjnych przy kosiarce.

  1. Czyszczenie części zewnętrznych

Jeżeli w końcówce zeszłego sezonu zapomniałeś oczyścić kosiarkę z resztek trawy, powinieneś to zrobić jak najszybciej. W przypadku kosiarki elektrycznej odsłonięte powierzchnie najskuteczniej wyczyścisz za pomocą sprężonego powietrza bądź suchej, i delikatnej szczotki. Myjka ciśnieniowa nie jest dobrym pomysłem – pomimo komfortu obsługi, może uszkodzić odsłonięte miejsca kosiarki, takie jak np. filtr powietrza, gaźnik, elementy instalacji elektrycznej silnika.

Pamiętaj, że obowiązkowemu czyszczeniu podlega także spodnia część kosiarki wraz z zespołem tnącym. W pierwszej kolejności musisz zadbać o właściwe przechylenie kosiarki – w taki sposób, aby jej pozycja była maksymalnie stabilna, ze świecą zapłonową skierowaną ku górze.

Niektóre kosiarki, takie jak choćby Turbo 53 SEVQ B Turbo 53 SEVQ B wyposażone są w specjalne przyłącze wody, które umożliwia swobodne podłączenie węża ogrodowego i umycia spodu urządzenia. Jednak w tym wypadku kosiarka musi być bezwzględnie ustawiona w pozycji roboczej.

  1. Kontrola noża tnącego

To zadanie dla prawdziwych profesjonalistów. Jeżeli nie czujesz się całkiem pewnie w temacie konserwacji urządzeń ogrodniczych, nie ryzykuj i oddaj kosiarkę do serwisu. W innym przypadku, pamiętaj przede wszystkim o względach bezpieczeństwa. Poszczególne czynności wykonuj z największą ostrożnością, w ochronnych rękawicach.

Zanim odkręcisz nóż skontroluj czy fajka cewki WN nie jest zamontowana na świecy zapłonowej, jeżeli tak zsuń ją ze świecy.

Odkręcony nóż starannie wyczyść z resztek trawy, błota i nagromadzonych osadów. Na nowo wypolerowany, obejrzyj z każdej strony by sprawdzić, czy nie doszło do ewentualnych uszkodzeń mechanicznych i pęknięć. Jeżeli na powierzchni noża nie zauważysz niepokojących objawów zużycia, Twoim kolejnym zadaniem będzie jego naostrzenie: powoli i równomiernie naostrz oba końce aż do osiągnięcia najbardziej satysfakcjonującego efektu.

W wypadku zaawansowanego sprzętu do prac w ogrodzie jakim jest kosiarka do trawy należy również przeprowadzić kontrolę wyważenia ostrza tnącego. Różnice w wadze między końcami ostrza powodują drgania, które wpływać będą na bezpieczeństwo pracy urządzenia, jak również mogą niekorzystnie wpływać na stabilną pracę podzespołów kosiarki, a w konsekwencji – prowadzić nawet do jej trwałego uszkodzenia. Dlatego zanim na dobre wyprowadzisz kosiarkę z garażu, sprawdź czy nie grozi Ci szybka wymiana tego urządzenia na nowszy model.

  1. Kontrola filtra powietrza i układu dolotowego

Jeżeli zależy Ci na długoletnim i bezawaryjnym użytkowaniu kosiarki, Twoim obowiązkiem jest sprawdzenie stanu filtra powietrza oraz układu dolotowego.

Najpopularniejszą metodą na efektywne oczyszczenie zakurzonego filtra powietrza jest wyjęcie go z osłony i kilkukrotne postukanie nim o twarde podłoże (w przypadku filtra z wkładem papierowym). W ten prosty sposób pozbędziesz się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, zalegających w głębszych warstwach filtra. Nie zapomnij o regularnym powtarzaniu tej czynności – wystarczy raz na tydzień, aby w przyszłym sezonie nadal cieszyć się prawidłową pracą filtra kosiarki.

  1. Kontrola świecy zapłonowej

Jesteś właścicielem kosiarki spalinowej? Jeżeli tak, to pamiętaj, że do Twoich obowiązków należy sprawdzenie stanu świec zapłonowych świecy zapłonowej. Właściwe przeprowadzenie tej czynności polega na zdjęciu osłon osłony świecy, a następnie wykręceniu jej z cylindra.

W przypadku mocno zanieczyszczonej świecy, dokładnie przeczyść ją za pomocą drucianej szczotki. Sprawdź również odległość między elektrodami – jeżeli jest inna niż zalecane 0,5 mm, należy ją wymienić na nową,

Cykliczna kontrola świecy zapłonowej pozwoli uchronić kosiarkę od ewentualnych uszkodzeń silnika. Wystarczy sprawdzić ją raz na sezon, żeby być pewnym nieprzerwanej pracy urządzenia.

 

Kosiarka elektryczna czy spalinowa? Niezależnie od wyboru, pamiętaj, aby odpowiednio przygotować ją na nowy sezon.

Źródło: www.stiga.pl

  1. Wymiana oleju

Zanim przystąpisz do wymiany oleju, uprzednio wypal całe paliwo, jakie pozostało w zbiorniku kosiarki. Rozgrzany silnik pozwala rozrzedzić olej, co jednocześnie znacznie ułatwia jego wymianę. Kolejnym krokiem jest zdjęcie fajki przewodu WN ze świecy zapłonowej i odkręcenie korka wlewu oleju Zużyty olej usuń z silnika za pomocą odsysacza.

Wlewając nowy olej do silnika kontroluj jego stan, by dozwolony poziom określony na bagnecie korka wlewu oleju nie został przekroczony. Jego górne oznaczenie określa właściwy poziom oleju.

KIEDY POWINIENEŚ WYMIENIAĆ OLEJ W KOSIARCE?

Odpowiedź uzależniona jest od częstotliwości pracy z tym urządzeniem. W przypadku intensywnego użytkowania kosiarki, olej należy wymieniać już po 25 godzinach pracy kosiarki.

Podstawowy przegląd kosiarki w przeddzień rozpoczęcia sezonu prac pielęgnacyjnych trawnika to obowiązek każdego ogrodnika. Wykonanie prostych czynności konserwacyjnych nie tylko uchroni urządzenie od potencjalnie groźnych awarii w czasie pracy, ale i zagwarantuje jego płynną pracę nawet podczas najbardziej intensywnego okresu koszenia trawnika.

Zobacz produkt w sklepie Stiga