Co trzeba wiedzieć o koszeniu i pielęgnacji trawników rolowanych?

Ogród
Co trzeba wiedzieć o koszeniu i pielęgnacji trawników rolowanych?

Trawnik rolowany pozwala na uzyskanie wspaniale wyglądającego ogrodu w bardzo krótkim czasie i przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy. Pielęgnacja wymaga jednak wysokiej systematyczności, warto również zastosować odpowiednie urządzenia, takie jak nowoczesne kosiarki do trawy, które pozwolą na szybki wzrost trawy.

TRAWA W ROLCE – SZYBKO I SPRAWNIE

W dzisiejszych czasach ogół społeczeństwa zwraca coraz większą uwagę na estetykę w niemal każdym już wymiarze. Nie tylko ważny jest sposób ubioru w pracy lub na spotkaniu prywatnym czy też wystrój mieszkania, ale w dobrym tonie staje się także posiadanie pięknego i zielonego ogrodu, porośniętego gęstą i równo przyciętą trawą. Stwarza to możliwości do relaksu i rekreacji, szczególnie latem. Jednak utworzenie tak wspaniałego i jednocześnie wielofunkcyjnego trawnika jest zarówno pracochłonne, jak i wymaga czasu, by efekty były w pełni widoczne.

Dla mniej cierpliwych świetnym rozwiązaniem są trawniki rolowane, nazywane również trawnikami z rolki. Po uprzednim przygotowaniu podłoża, wspaniałą i żywozieloną trawę można rozwinąć niczym dywan w pokoju gościnnym.

JAK PIELĘGNOWAĆ TRAWNIK ROLOWANY?

Rozłożenie tego rodzaju trawnika wymaga wykonania kilku czynności, takich jak usunięcie kamieni i chwastów, ubicie ziemi i równomierne rozsypanie nawozu. Po tym, gdy ten swoisty "trawiasty dywan" przyjmie się i odpowiednio zwiąże z glebą, koniecznie jest dokonywanie różnych zabiegów, które mają na celu użyźnienie i utrzymanie trawy w jak najlepszym stanie. Podstawowym elementem pielęgnacji jest systematyczne nawożenie, co pozwoli uzyskać jednolity kolor i równomierny wzrost.

Najlepsze efekty dają nawozy mineralne, posiadające proporcję mikroskładników N:P:K w stosunku 6:2:4. Jeśli odczyn gleby jest kwaśny (pH poniżej 5,5), skuteczne okazuje się wapnowanie. Wertykulacja trawnika, zwana również pionowym cięciem, zapobiega filcowaniu się trawy. Wytworzenie się grubej warstwy filcu hamuje procesy odżywcze i wzrostowe trawy. Areacja służy natomiast napowietrzeniu gleby. Osobną i nadzwyczaj ważną częścią pielęgnacji jest koszenie.

KOSIARKI SPALINOWE, KOSIARKI ELEKTRYCZNE – DLA KAŻDEGO COŚ DOBREGO

Zrównoważone koszenie trawy pozwala na uzyskanie jednolitej powierzchni o wybranej wysokości. Ponadto, stymuluje ono wzrost i odżywianie trawnika. Doskonale do tego zadania nadają się kosiarki spalinowe o ostrych nożach, które świetnie tną trawę, nie wyrywając jej ze ściółki. Jeśli Twój ogródek jest stosunkowo dużych rozmiarów, polecamy model Combi 48 S B.

Ta kosiarka spalinowa z napędem prowadzi się nadzwyczaj łatwo i sprawi, że koszenie nie będzie już uciążliwym problemem. Nadzwyczaj praktycznym dodatkiem jest bardzo pojemny kosz (aż 60 l), który zbierze całą ściętą trawę. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas również na nawożeniu, warto zaopatrzyć się w kosiarkę posiadającą funkcję mulczowania.

Po jej włączeniu, na trawnik rozsypywane są drobne ścinki trawy, które pomogą w jej odżywieniu. Taką opcję posiada np. Turbo 53 SE4Q B. [F1] Dodatkowym atutem jest bardzo duża możliwość regulacji wysokości cięcia – 6 pozycji w przedziale od 25 mm do 90 mm. Szerokość koszenia równa 53 cm pozwala na skrócenie czasu pracy do minimum.

 

Stiga Combi – idealny wybór do pielęgnacji niewielkich trawników

Źródło: www.stiga.pl

 

DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH

O ile trawnik rolowany stosuje się zwykle w ogrodach o kształcie zbliżonym do prostokątów o różnych długościach boków, na których nie ma zbyt wielu alejek i chodniczków, to często bardzo problematyczne okazuje się dokładne podkoszenie w okolicy krawędzi. Problem staje się jeszcze większy, jeśli trawa bezpośrednio graniczy z podmurówką ogrodzenia. Do tego celu idealnym urządzeniem jest mobilna i lekka podcinarka, taka jak np. SGT 2200 A[F2] . Wyposażaliśmy ją we własny i wytrzymały akumulator, dzięki czemu nie potrzebne jest stałe podłączenie zasilenia. Pozwala on na nawet 40 minut stałej i intensywnej pracy.

Dwużyłkowa głowica umożliwia cięcie trawy na szerokości 22 cm, co znacznie zwiększa wydajność urządzenia. Warto także zwrócić uwagę na bardzo wygodny uchwyt w kształcie pętli; gwarantuje on pełną kontrolę nad podcinarką. SGT 2200 A waży zaledwie nieco ponad 2 kg, dzięki czemu jest ona bardzo mobilna.

Trawnik rolowany to doskonała altternatywa dla naturalnych trawników, których estetyka bezpośrednio zależy od licznych zabirgów pielęgnacyjnych. Z drugiej jednak strony, trawnik „z rolki“ również wymaga podstawowego zaangażowania w utrzymanie jego właściwej kondycji. Z pomocą narzędzi STIGA zrealizujesz wszystkie zaplanowane czynności dla zachowania idealnie zdrowego trawnika – a co za tym idzie maksymalnie zadbanego ogrodu.

CO TRZEBA WIEDZIEĆ O KOSZENIU I PIELĘGNACJI TRAWNIKÓW ROLOWANYCH?

Trawnik rolowany pozwala na uzyskanie wspaniale wyglądającego ogrodu w bardzo krótkim czasie i przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy. Pielęgnacja wymaga jednak wysokiej systematyczności, warto również zastosować odpowiednie urządzenia, takie jak nowoczesne kosiarki do trawy, które pozwolą na szybki wzrost trawy.


Zobacz produkt w sklepie Stiga