Praktyczne akcesoria do urządzeń ogrodniczych. Jakie warto mieć pod ręką - wiosną?

Urządzenia ogrodowe
Praktyczne akcesoria do urządzeń ogrodniczych. Jakie warto mieć pod ręką - wiosną?

Jedno urządzenie wraz z wymiennymi akcesoriami może znacznie usprawnić Twoją pracę. Jakie to sprzęty? Zobacz sam!  

Posiadasz tak wiele urządzeń ogrodniczych, że aż brakuje Ci na nie miejsca? To dobry czas, aby przemyśleć zakup urządzenia wielofunkcyjnego!

Prace ogrodowe wykonane za pomocą urządzeń wielofunkcyjnych i kompatybilnych akcesoriów 

Urządzenia wielofunkcyjne to nie tylko mnogość rozwiązań dostępnych od ręki, po podłączeniu odpowiedniego akcesorium, ale przede wszystkim lepsza organizacja pracy w ogrodzie. Poznaj Silex 95 B i 95 H i odkryj wachlarz możliwości oferowanych przez maszyny STIGA dedykowane pielęgnacji zielonych okolic Twojego domu.

Urządzenia wielofunkcyjne STIGA Silex

Rosnące potrzeby i wymagania ogrodników były dla nas inspiracją do szukania i tworzenia rozwiązań, które usprawnią i uprzyjemnią wiosenne (i nie tylko!) porządki. To właśnie z myślą o różnorodnych wymaganiach ogrodu, a także mnogości prac powstały urządzenia wielofunkcyjne STIGA Silex - 95 B i 95 H

Jakie są ich parametry? 

Silex 95 B

 • model silnika: 675 Series, 
 • silnik: spalinowy 4 suwowy
 • pojemność skokowa: 163 cm3
 • moc znamionowa silnika: 2,74 kW
 • obroty silnika: 3200 rpm
 • pojemność zbiornika paliwa: 1 L
 • pojemność przekładni olejowej: 0,4 L...
STG kolaż 1-min.jpg

Silex 95 H

 • model silnika: GCV 160
 • silnik: spalinowy 4 suwowy
 • pojemność skokowa: 160 cm3
 • moc znamionowa silnika: 2,80 kW
 • obroty silnika: 3100 rpm
 • pojemność zbiornika paliwa: 0,9 L
 • pojemność przekładni olejowej: 0,4 L 

Jednostka centralna w postaci Silex to baza do dalszych ogrodniczych rozwiązań. Jakie przydatne akcesoria podłączysz do maszyny?

Koszenie trawy

Pierwsze urządzenie kojarzone z koszeniem to zazwyczaj kosiarka - ręczna, spalinowa czy akumulatorowa. Teraz, z urządzeniami Silex, nie jest to aż takie oczywiste. Kosiarka rotacyjna to tylko jedno z akcesoriów, które podepniesz do urządzenia wielofunkcyjnego STIGA Silex 95

Jeśli akurat potrzebujesz skrócić trawę, z łatwością zamienisz jednostkę centralną w kosiarkę, dołączając do niej potrzebny element. Łatwo sterowalny i mocny Silex w połączeniu z 53 cm nożami kosiarki rotacyjnej z łatwością poradzi sobie z różnymi wielkościami trawnika. 

Do wysokiej trawy porastającej np. łąki użyj natomiast kosiarki listwowej, która w tym wypadku zadziała jak kosa. Dzięki aż 87 cm szerokości roboczej wykoszenie nawet rozległych terenów nie będzie stanowiło problemu.

Przygotowywanie gleby 

Jak przygotować ziemię pod wysiew czy sadzenie nowych roślin? W dwóch krokach!

Krok 1: test rodzaju gleby

Przed sadzeniem roślin w ogrodzie przeprowadź test gleby, dzięki któremu dowiesz się, jaki masz rodzaj ziemi w ogrodzie. Jest to przydatne, aby poprawić jej właściwości. Prosty test polega na nabraniu w dłonie garści suchej ziemi i lekkim jej ściśnięciu. 

 • gleba bardzo lekka, piaszczysta – to taka, która nie da zbić się w trwałą kulę. Podłoże to charakteryzuje się szybką utratą wilgotności, w efekcie czego ziemia zamienia się w pył w czasie suszy.    
 • gleba ciężka, gliniasta – masz z nią do czynienia, gdy w Twoich dłoniach uformuje się  tłusta, twarda kulka, którą możesz “rozwałkować” w dłoniach. Ten rodzaj gleby jest bardzo zbity i słabo przepuszcza wodę czy powietrze. 
 • ziemia dobrej jakości – gdy powstanie gruda, rozkruszająca się pod naciśnięciem palca. Ten typ zawiera dużo substancji organicznych, sprawiających, że rośliny łatwo się ukorzeniają i dobrze wchłaniają wodę. 

Krok 2: spulchnianie podłoża

Kiedy już znasz rodzaj podłoża, z którym pracujesz, możesz przystąpić do kolejnego kroku: właściwego przygotowania podłoża pod wysiew czy nasadzanie roślin.

Spulchnianie gleby to przygotowanie powierzchni przed rozpoczęciem uprawy tak, aby owoce i warzywa były smaczne i bogate w składniki odżywcze. Zabieg ten ma na celu rozluźnienie struktury podłoża, co powoduje, że korzenie mają dogodne warunki do rozwoju. 

Rozpulchnianie gleby jest również ważne dla roślin pod kątem dostępu powietrza do wnętrza gleby. To bardzo istotny element prac przygotowawczych, który wpływa na kondycję warzyw czy owoców, a w dłuższej perspektywie - również obfitość plonów. 

Spulchnianie jest istotne dla każdego rodzaju gleby.  Zabieg możesz przeprowadzić za pomocą ręcznych narzędzi,  jednak przy większym ogrodzie może się to stać uciążliwe, a czasem - niewykonalne. Z pomocą nadchodzi przydatne akcesorium urządzenia wielofunkcyjnego - glebogryzarka do Silex 95Pracując na szerokości roboczej 50 cm z mocą 4-suwowego silnika spalinowego, uporasz się z tym zadaniem w okamgnieniu! 

Sprzątanie 

Masz dosyć sprzątania terenów wokół swojej posesji? Jest na to sposób. Jaki? Akcesorium szczotki

Szczotka zamiatająca do Silex 95 ma szerokość roboczą aż 105 cm i perfekcyjnie poradzi sobie z piaskiem i zanieczyszczeniami. Do wyboru jest również szczotka zamiatająca ze zbiornikiem do Silex 95, która nie tylko zamiata, ale też zbiera zanieczyszczenia do łatwo opróżnianego zbiornika.  

Pielęgnacja drzew i krzewów 

Urządzenia wielofunkcyjne STIGA to nie tylko Silex, to również akumulatorowe Multi-tool: podkrzesywarka + sekator akumulatorowy na wysięgniku SMT 100 AE 4.0 Ah i podkrzesywarka + sekator akumulatorowy na wysięgniku SMT 500 AE. Pomogą Ci w podcinaniu drzew i krzewów bez użycia drabiny, w dodatku bez emisji spalin. Mało tego - można nimi przyciąć również żywopłot. 

Doskonale wyważone i wygodne w użyciu urządzenie zapewni wygodną pracę w wysokich partiach roślinności - teleskopowy wałek umożliwia cięcie na wysokości nawet 4,30 m (SMT 100 AE: 2,75 m dla sekatora i 2,55 m dla podkrzesywarki, SMT 500 AE: 4,30 m wysokości pracy sekatora i 4 m z wykorzystaniem podkrzesywarki)! 

Oprócz teleskopowego wałka do pomocy masz też 46 cm ostrze wycinane laserowo ze stali hartowanej z rozstawem zębów co 18 mm, co zapewnia perfekcyjne cięcie wysokich żywopłotów z pełną kontrolą operatora - stojącego pewnie na ziemi. Dla osiągnięcia jeszcze lepszych efektów podkrzesywarki zostały wyposażone również w obracaną o 112° obrotową głowicę tnącą, która umożliwia przycinanie nawet średniej grubości gałązek.

Akumulator 20 V 4 Ah, dołączony do zestawu SMT 100  pozwala na 70 minut pracy sekatorem i 20 min - podkrzesywarką. A wszystko to w maksymalnie komfortowych warunkach - dzięki ergonomicznym uchwytom i charakterystycznym cechom urządzeń akumulatorowych. Poziom wibracji w trakcie pracy ze sprzętem zasilanym baterią Li-Ion jest nieporównywalnie niższy niż podczas obsługi produktów spalinowych, co gwarantuje lekką i skuteczną pielęgnację przydomowej zieleni.

STG kolaż 2-min.jpg

Kolejną propozycją, tym razem spalinową, jest urządzenie wielofunkcyjne 5w1 SMT 226. Posiadająca 2-suwowy silnik spalinowy o mocy 0,70 kW i pojemności skokowej 25,4 cm3 maszyna pomoże Ci wprowadzić ład wśród krzewów, żywopłotu czy drzewek, a kosa - skutecznie zadbać o trawnik. 

smt226j1-fit-800x800-min.jpg

Głowica tnąca została wyposażona w innowacyjny mechanizm Tap&Go, gwarantujący pracę bez przerw. Zużyta żyłka? Dotknij kosą podłoża i gotowe - nowa żyłka wysunie się automatycznie!   

Nie jedna, nie dwie a pięć możliwości. Tyle daje urządzenie Silex 95 H i 95 B. Może kosić, zamiatać, przeobrazić się w  glebogryzarkę czy obsypnik. Dodatkowo, w zimie rewelacyjnie odśnieży Twój podjazd. 

Wśród urządzeń akumulatorowych STIGA znajdziesz też Multi-tool czy SMT, pomocne w pracach na wysokościach przy pielęgnacji drzew i krzewów. Tego rodzaju udogodnienia to oszczędność czasu, pieniędzy i poprawa jakości - Twojej pracy i Twojego ogrodu! Koniecznie wypróbuj je u siebie!