6 urządzeń, które ułatwiają prace ogrodowe

Urządzenia ogrodowe
6 urządzeń, które ułatwiają prace ogrodowe

Pielęgnacja ogrodu powinna sprawiać przyjemność, nie problemy. Poznaj urządzenia, z którymi z łatwością o niego zadbasz!

Kondycja ogrodu zależy od starannie przeprowadzonych sezonowych zabiegów pielęgnacyjnych. Wiosną i latem musisz zadbać przede wszystkim o przywrócenie dobrej kondycji zieleni wokół domu: trawnika, drzew, krzewów i żywopłotu. By jednocześnie dobrze, szybko i bez wysiłku wykonać wszystkie zaplanowane czynności, warto skorzystać z pomocy nowoczesnych urządzeń ogrodniczych.

Wertykulator, kosiarka wielozadaniowa, kosa utrzymają trawnik w dobrej kondycji

Trawnik po zimie z reguły nie wygląda najlepiej i wymaga intensywnej regeneracji. W pierwszej kolejności warto poddać go wertykulacji, czyli zabiegowi napowietrzania. Najlepiej przeprowadzić go przy pomocy wertykulatora. Urządzenie dzięki pionowym ostrzom delikatnie nakłuwa darń na głębokość do 10 cm i w odstępach co 2-3 cm, dzięki czemu delikatnie usuwa zalegającą na jej powierzchni warstwę zaschniętych ździebeł trawy, liści i mchu. W rezultacie tlen, woda oraz składniki odżywcze wraz z minerałami swobodnie docierają do warstwy korzeniowej. Trawa równomiernie rozrasta się i zagęszcza na całej powierzchni trawnika.

Wertykulator wraz z kosiarką wielofunkcyjną lub traktorem ogrodowym szybko zregenerują nawet poważnie uszkodzony trawnik

Maszyny do koszenia i pielęgnacji trawnika STIGA.jpg

Źródło: www.stiga.pl

Trawnik pozbawiony filcu należy wykosić. Najlepsze efekty uzyskasz dzięki systematycznemu przycinaniu trawy do 1/3 wysokości źdźbeł. Jeśli zetniesz ją niżej, ryzykujesz osłabieniem kondycji darni, a w konsekwencji – zwiększeniem podatności na działanie patogenów chorobotwórczych. Trudno jednak ocenić „na oko”, czy kosiarka kosi na odpowiedniej wysokości, dlatego warto  pracować przy pomocy maszyny z funkcją regulacji wysokości koszenia. Zwróć uwagę na kosiarki wielofunkcyjne i traktory ogrodowe z agregatem tnącym, które kosząc, jednocześnie mulczują trawę. Innymi słowy: po ścięciu, rozdrabniają ją, a następnie rozrzucają równomiernie po powierzchni trawnika. Pokos doskonale zatrzymuje wilgoć w głębszych warstwach gleby, przez co zapobiega rozwojowi chwastów. Natomiast po rozłożeniu się wzbogaca podłoże o cenną próchnicę.

W sytuacji, kiedy Twój trawnik nie wymaga wieloetapowej pielęgnacji i jedyne, czego potrzebuje to regularnego koszenia bez konieczności stosowania nawozu, nieprzyjemnym obowiązkiem staje się zbieranie pokosu do worków na śmieci. Urządzenia koszące STIGA eliminują ten kłopot, dzięki przemyślanemu wyposażeniu.  W tym — specjalnemu koszowi na odpadki, gdzie trafia trawa tuż po ścięciu.

W ogrodzie z dużą ilością rabat, gdzie trawa wymagająca usunięcia rośnie pod krzewami, przyda się również kosa. W małym ogrodzie wystarczy podcinarka. Oba urządzenia pozwalają na swobodne wykoszenie kępek trawy z trudnodostępnych miejsc bez szkody dla roślin ozdobnych.

Pilarka łańcuchowa, sekator, nożyce tnące przywrócą roślinom ozdobnym doskonałą formę

Drzewa, podobnie jak trawnik, wymagają systematycznego podcinania. Zabieg ten może mieć charakter pielęgnacyjny lub formujący w zależności od efektu, na jakim Ci zależy. Jeśli chcesz przywrócić roślinom dobrą formę, wykonaj cięcie pielęgnacyjne znane także jako prześwietlające, czy odmładzające. Polega na usunięciu starych, uszkodzonych gałęzi, które nazbyt zagęszczają górne partie drzew. Dzięki temu do wnętrza koron przedostaje się więcej światła niezbędnego do pojawienia się nowych pędów. Zbędne odrośla usuń w całości, w odległości ok. 2 cm od pnia, by nie naruszyć tkanek kory. Szczególnie uważaj podczas wycinania krzyżujących się gałęzi. Ocierając się, ranią siebie nawzajem, przez co stwarzają dogodne warunki dla rozwoju grzybów, czy innych czynników chorobotwórczych. Chcąc przeprowadzić cięcie prześwietlające drzew zgodnie ze sztuką, a przy tym bezpiecznie, warto wykorzystać pilarkę z systemem antywibracyjnym, który eliminuje drgania generowane przez włączoną maszynę. Dzięki temu użytkownik ma nad nią pełną kontrolę.

Pilarka, sekator i nożyce do cięcia to niezawodne trio, z którym pielęgnacja zieleni wokół domu o każdej porze roku  będzie łatwa, prosta i przyjemna

Urządzenia tnące STIGA.jpg

Źródło: www.stiga.pl

Jeśli chcesz nadać roślinom pożądany kształt, wykonaj cięcie formujące. Wówczas usuwane są pojedyncze pędy i gałązki o ostrym kącie zrostu, które odpowiedzialne są za zniekształcenie pokroju. Zabieg przeprowadza się tak często, jak wymagają tego rośliny – w zależności od szybkości przyrostu. Formowanie wysokich krzewów i żywopłotu to zadanie dla sekatora. Jednym z jego atutów jest uchwyt obracany w zakresie 180°, który umożliwia precyzyjne i wygodne zarazem cięcie pod każdym kątem, w zależności od kierunku wzrostu pędów (nawet od góry). Równie praktyczny jest wysięgnik teleskopowy umożliwiający przycinanie gałązek na dużej wysokości bez pomocy drabiny. Natomiast do pielęgnacji niewielkich krzewów przeznaczone są lekkie i poręczne nożyce do cięcia o wymiennych ostrzach. Dłuższe przyda się w usuwaniu gałązek, krótsze – wyrównywaniu trawy, której nie dosięgły noże kosiarki, np. wzdłuż krawężników.

Stan zieleni wokół domu zależy od terminowego i prawidłowego przeprowadzenia wielu zróżnicowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Koszenie, przycinanie, cięcie, czy formowanie roślin zabiera sporo czasu i energii, ale nie musi być to regułą. Pracując przy pomocy odpowiednich urządzeń ogrodniczych, wykonywanie każdej z wymienionych czynności staje się łatwe, wygodne oraz  szybkie.