Pierwsze koszenie trawnika po zimie. 5 praktycznych wskazówek

Ogród
Pierwsze koszenie trawnika po zimie. 5 praktycznych wskazówek

Powoli zbliża się czas, kiedy będziesz mógł wykonać pierwsze w tym sezonie koszenie trawnika. Czy wiesz jak to zrobić dobrze?

Pierwsze koszenie trawnika po zimie to bardzo ważny zabieg - w końcu rozpoczniesz szereg intensywnych prac, aby Twój ogród prezentował się idealnie. Jednak aby Twoje działania przyniosły zamierzony skutek, czyli perfekcyjny wygląd murawy, musisz dowiedzieć się, jak takie pierwsze strzyżenie trawy wykonać! Zapraszamy do lektury.

Przed pierwszym koszeniem...

1.    Usuń z trawy wszelkie zanieczyszczenia

Mogą to być gałązki z pobliskich drzew, suche liście czy kamienie. Pozostawione na trawniku nie tylko utrudnią manewry kosiarką i znacznie wydłużą pracę, ale grożą też uszkodzeniem sprzętu - na przykład stępić i zniekształcić ostrza. Co więcej - nieusunięty filc ogranicza przedostawanie się tlenu i nawozów do ziemi, a to wpływa na jego gorszą kondycję. Większe śmieci i kamienie pozbieraj ręcznie, a liście i patyki wygrab lub zmieć dmuchawą STIGA.

2.    Pozbądź się nierówności

Wybrzuszenia i nierówności na trawniku są sporym wyzwaniem dla kosiarek. Przed pierwszym koszeniem postaraj się je zniwelować. Usuń również kretowiska. Ten zabieg nie tylko ułatwi koszenie, ale też poprawi ogólny wygląd Twojego ogrodu.

W przypadku oderwania darni od podłoża zafunduj swojemu trawnikowi wałowanie. Pozwoli to wyrównać murawę oraz „docisnąć” korzenie do podłoża, umożliwiając im dostęp do wody.

3.    Zadbaj o ostrość noży kosiarki

Zwróć uwagę na to, w jakim stanie są noże Twojej kosiarki. Tępe i uszkodzone nie będą cięły trawy ostro. Poszarpanie źdźbeł w trakcie pierwszego koszenia osłabi Twój trawnik i utrudni jego dalszą pielęgnację.

Więcej o tym, jak zadbać o ostrza kosiarki, znajdziesz w artykule:
JAK NAOSTRZYĆ NOŻE W KOSIARCE?

Pierwsze koszenie w sezonie

4.    Wybierz odpowiedni moment pierwszego koszenia

Jeśli przeglądasz poradniki ogrodnicze być może zauważyłeś, że w odpowiedzi na pytanie kiedy kosić trawnik po zimie wielu specjalistów rekomenduje wykonanie tego na przełomie kwietnia i maja, a niektórzy nawet już w połowie marca. Najlepiej jednak kierować się prognozowaną pogodą, terminem rozpoczęcia okresu wegetacyjnego, a także  stanem samej trawy.

Zabierz się do koszenia dopiero wtedy, gdy trawa zazieleni się i podrośnie (do około 6-8 cm, a w przypadku świeżo założonych trawników czy wykonania dosiewów,  do ok. 10 cm).

5.    Określ wysokość, na którą powinieneś skosić trawnik

Dostosowanie wysokości pierwszego koszenia trawnika to sprawa niezbyt skomplikowana - na pewno sobie z nią poradzisz. Odpowiednia wysokość - inicjalnego dla sezonu - cięcia trawy, zależy od tego przeprowadzonego jesienią, ale także stanu trawnika po zimie. Musisz się mu zatem bacznie przyglądać, aby dobrać odpowiednią pielęgnację!

W jakiej kondycji znajduje się trawnik po zimie? Z reguły fatalnej; pod roztapiającym się śniegiem można bez wysiłku dostrzec objawy pleśni śniegowej: źdźbła pokryte charakterystycznym białym nalotem. Wraz z rozwojem choroby darń stopniowo pokrywają także brunatne plamy o średnicy 15-20 cm. Jeśli Twój trawnik podobnie wygląda, nie bój się skosić go tak nisko, jak tylko pozwala kosiarka! Dzięki temu szybciej pozbędziesz się szpecącej pleśni i niejednolitego koloru. Trawa szybko odrośnie, a niższe koszenie sprawi, że w przyszłości będzie gęstsza i bujniejsza.

Kosiarki STIGA zapewniają regulację ostrzy na odpowiednią wysokość. Noże modelu Combi 748 Q AE

ustawisz na wysokości od 22 do 80 mm - dzięki temu nie pozostawisz niechlujnej trawie żadnych szans! W sytuacji, gdy pracujesz kosiarką bez kosza (w którym gromadzą się ścinki) - koniecznie usuń pozostałości po koszeniu, aby pleśń z ostrzyżonej darni nie rozprzestrzeniała się dalej, zalegając na trawniku.

Nie tylko zniszczony trawnik wymaga skoszenia na minimalnej wysokości. Tę technikę pracy warto przyjąć także w sytuacji, kiedy darń po zimie prezentuje się w całkiem niezłej formie – dzięki czemu przygotujesz ją do kolejnego zabiegu pielęgnacyjnego; wertykulacji. Polega ona na pionowym nacięciu powierzchni trawnika na odpowiednią głębokość (w zakresie od 5 do 15 mm) w celu usunięcia warstwy filcu (mieszanki mchu i suchych źdźbeł). Co za tym idzie poprawy warunków glebowych dla prawidłowego krzewienia się i dynamicznego wzrostu nowej trawy.

Jak prawidłowo przeprowadzić wertykulację trawnika? Przeczytaj koniecznie:

Raz: wertykulacja. Dwa: aeracja. W sumie — skuteczna renowacja zniszczonego trawnika.

Pielęgnacja trawnika po zimie jest zadaniem ekscytującym - w końcu za niedługo będziesz mógł cieszyć się perfekcyjnie zielonym trawnikiem w swoim idealnym ogrodzie! Uzyskanie tego efektu może jednak przysporzyć problemów, jeśli zabierzesz się za pracę bez odpowiedniego przygotowania. Dobry start zapewni Ci trzymanie się praktycznych wskazówek, a także niezawodny sprzęt STIGA.