Urządzenia ogrodnicze pomocne zimą w utrzymaniu porządku wokół domu

Urządzenia ogrodowe
Urządzenia ogrodnicze pomocne zimą w utrzymaniu porządku wokół domu

Jakie urządzenia ogrodnicze warto mieć teraz pod ręką i w pełnej gotowości, by dbać o porządek wokół domu? Podpowiadamy!

Prawidłowa pielęgnacja przydomowego krajobrazu to w dużej mierze kwestia odpowiedniego sprzętu ogrodniczego. Szczególnie zimą, kiedy niekorzystne warunki pogodowe (między innymi: niska temperatura, silny wiatr) skutecznie utrudniają pracę na zewnątrz. A – wbrew pozorom - jest co robić.

Jakie prace powinieneś wykonać zimą wokół domu?

1. Zamiatać podjazd

Podjazd, ścieżki ogrodowe, ganek czy taras wymagają nieustannej uwagi; nie są co prawda zasypany śniegiem, ale dla odmiany przykryte warstwą piachu, kurzu czy zaschniętego błota. Warto je więc regularnie zamiatać, i to nie tylko ze względów estetycznych, lecz również praktycznych.

Brud zalegający przed domem w mgnieniu oka znajdzie się na cholewkach butów (a następnie w domowym korytarzu) czy aucie. Lepiej zadbać o czysty podjazd niż co chwilę myć podłogę czy odwiedzać myjnię samochodową, prawda?

2. Prześwietlić koronę drzew, krzewów

Stosunkowo ciepła i bezśnieżna zima sprawia, że niektóre prace ogrodowe, które dotychczas zarezerwowane były na drugą połowę lutego, możesz przeprowadzić już początkiem roku. Na przykład cięcie kontrolne (prześwietlające) drzew i krzewów.

Zimą ich korony są najbardziej przejrzyste, dzięki czemu z łatwością jesteś w stanie dostrzec, które gałęzie są wątłe i splątane, a więc wymagają delikatnego przycięcia. W przypadku krzewów prześwietl pędy gęsto porastające kopułę, a  przytnij u spodu.

Urządzenia ogrodnicze pomocne zimą w pracy wokół domu

Gdzie STIGA, tam sprawna, łatwa i przyjemna praca oraz przydomowy krajobraz utrzymany w idealnym porządku niezależnie od pory roku. 

Zimą dobrze mieć blisko siebie przede wszystkim zamiatarkę, a także urządzenia przeznaczone do pielęgnacji drzew i krzewów, czyli: pilarkę, sekator, nożyce oraz urządzenie wielofunkcyjne Multi-Tool (podkrzesywarka i sekator na wysięgniku).

1. Zamiatarka – do utrzymania porządku

Podjazd brudzi się w zawrotnym tempie. Szczególnie jeśli mieszkasz przy ruchliwej drodze czy w bezpośrednim sąsiedztwie ogródków działkowych lub pól uprawnych. Piach, pył, kurz wzbijane przez samochody niemalże nieustannie osiada na bruku przed Twoim domem.

To wszystko trzeba regularnie zamiatać, ale czym? Najłatwiej zamiatarką (ręczną lub spalinową), dzięki której sprzątniesz podjazd 2 razy szybciej niż przy użyciu zwykłej miotły. 

Zamiatarki STIGA charakteryzują się przemyślanym wyposażeniem (posiadają między innymi pojemne zbiorniki, gdzie gromadzone są zanieczyszczenia czy rolki boczne pozwalające na swobodne usuwanie kurzu i pyłu z narożników oraz wzdłuż ścian). Posiadają również praktyczne funkcje, które (jeszcze bardziej) ułatwiają pracę wokół domu: 

 • regulację kąta zamiatania,
 • regulację wysokości szczotki czyszczącej.

Zamiatarka ręczna nadaje się do sprzątania małego podjazdu. Dwie szczotki talerzowe, obracając się w przeciwnych kierunkach, unoszą liście, gałązki, czy żołędzie. Jednocześnie wałek szczotkowy zgarnia do pojemnego zbiornika drobny brud w postaci kurzu, pyłu i resztek ściętej trawy.

Kolaż 2_ Zamiatarka ręczna SWP 355-min.jpg

Zamiatarka ręczna – dodatkowe cechy:

 • przyjazna środowisku (praca bez emisji spalin),
 • łatwa w przechowaniu. Dzięki składanemu uchwytowi możesz postawić ją w pionie.

Zamiatarka spalinowa sprawdza się na dużej powierzchniach, np. sporym podjeździe połączonym z drogą dojazdową czy parkingów. Maszyna wyposażona jest w solidną szczotkę walcową o wytrzymałym włosiu, która bardzo dokładnie zbiera zalegający na nawierzchni brud (a nawet cienką warstwę świeżego śniegu).

Kolaż_ Zamiatarka spalinowa SWS 800 G-min.jpg

Zamiatarka spalinowa – dodatkowe cechy:

 • wyposażona w przekładnię manualną z 8 biegami (6 do jazdy w przód, 2 – do tyłu),
 • wielozadaniowa (możesz zamontować dodatkowe wyposażenie – pługu do odśnieżania).

2. Pilarka – do przycięcia drzew

Łagodna zima sprzyja pielęgnacji drzew i krzewów, dlatego jeśli aura sprzyja (nie pada śnieg ani deszcz, a temperatura utrzymuje się powyżej -5 stopni Celsjusza), to już na drugą połowę stycznia możesz zaplanować cięcie:

 • sanitarne,
 • korygujące,
 • pielęgnacyjne,
 • prześwietlające.

Kiedy i w jaki sposób przycinać drzewa oraz krzewy rosnące wokół domu? Sprawdź!

Podstawowe rodzaje i terminy przycinania drzew i krzewów

Jeśli ścinanie gałęzi drzew, to tylko przy pomocy pilarki STIGA!

Urządzeniem, które świetnie sprawdza się zarówno w małym, jak i dużym ogrodzie jest bezprzewodowa pilarka akumulatorowa. Zapewnia nieograniczoną (kablem) swobodę pracy, co korzystnie wpływa zarówno na komfort i bezpieczeństwo użytkownika, jak również technikę cięcia.

Kolaż 3_ Pilarka akumulatorowa SC 24 AE-min.jpg

Pilarki akumulatorowe – dodatkowe cechy:

 • lekkie, poręczne,
 • kompaktowe (łatwe w przechowywaniu),
 • łatwe w obsłudze (idealne rozwiązanie dla początkujących ogrodników niedoświadczonych w pracy ze sprzętem ogrodniczym tego rodzaju).

Z kolei pilarki elektryczne doskonale radzą sobie w niedużym ogródku.

Kolaż 4_ pilarka elektryczna SEV 2416 Q-min.jpg

Pilarki elektryczne – dodatkowe cechy:

 • automatyczna pompa olejowa,
 • poręczna, z miękkim uchwytem,
 • system szybkiego napinania łańcucha.

Sprzęt akumulatorowy i elektryczny mają wiele wspólnego. Wyróżnia je praca przyjazna środowisku (zerowa emisja spalin) i użytkownikowi (hałas zredukowany do minimum). To jednak niejedyny atut tych maszyn.

Kolejnym jest łatwa obsługa. Pilarki akumulatorowe, elektryczne wyposażone są w ergonomiczne uchwyty. Górny umożliwia sprawne manewrowanie pilarką podczas usuwania poszczególnych gałęzi, boczny zapewnia maksymalną kontrolę nad pracującą maszyną.

Pilarki spalinowe, podobnie jak akumulatorowe, to najlepszy wybór do pracy w miejscach gęsto porośniętych drzewami i krzewami. Ich atutem jest wysoka wydajność przy minimalnym zużyciu paliwa. Co w praktyce oznacza niskie koszty utrzymania oraz długotrwałą pracę bez zbędnych przerw (pomimo intensywnej eksploatacji).

Bezpieczeństwo w trakcie użytkowania maszyny zapewnia sprawdzona technologia STIGA. Jednym z rozwiązań, jakie stosujemy w naszych pilarkach jest bezwładnościowy hamulec, który automatycznie blokuje łańcuch ostrza tnącego, kiedy niespodziewanie „odbije się” od ścinanej gałęzi. 

Innym - system antywibracyjny, który redukuje wibracje wytwarzane przez pracującą pilarkę. W ten sposób jednocześnie minimalizujemy ryzyko  (wspomnianej przed momentem) sytuacji, kiedy ostrze tnące „odskakuje” w niekontrolowany sposób od powierzchni drewna.

Kolaż 5_ Pilarka spalinowa SP 4261 -min.jpg

Pilarki spalinowe – dodatkowe cechy:

 • mocny silnik 2-suwowy,
 • automatyczna pompa olejowa,
 • łatwy dostęp do podstawowych elementów eksploatacyjnych (olejów, filtrów).

3. Sekator – do cięcia krzewów

Umiejętne przycięcie krzewów przynosi identyczne korzyści, co w przypadku drzew: 

 • zapewnia prawidłowe rozrastanie się korzeni,
 • ułatwia „przyjęcie się” w ogrodzie młodych sadzonek,
 • podnosi odporność i wytrzymałość np. na choroby, aktywność szkodników itp.,
 • zapobiega rozrastaniu się pędów w niewłaściwym kierunku (do wnętrza roślin).

Cięcie delikatnych pędów krzewów to zadanie, z którym najlepiej radzą sobie sekatory STIGA – akumulatorowe, elektryczne i spalinowe.

Wszystkie wyposażone są w ergonomiczny uchwyt, który możesz obrócić w zakresie 180° i ustawić w jednej z kilku pozycji (3 lub 5 w zależności od modelu maszyny). Dzięki czemu jesteś w stanie wykonać cięcie pionowe, poziome lub boczne (w kierunku wzrostu pędów) przy zachowaniu naturalnego ułożenia ręki i nadgarstka.

Sekatory akumulatorowe, którym moc do działania zapewniają wydajne baterie Li-Ion to urządzenia stworzone do przyjemnej  i satysfakcjonującej pracy w ogrodzie. Bez nadmiernego hałasu i żadnych spalin.

Kolaż 6_ Sekator akumulatorowy-min.jpg

Sekatory akumulatorowe – dodatkowe cechy:

 • intuicyjna obsługa dzięki przemyślanemu rozmieszczeniu włączników,
 • wsporniki umieszczone w podstawie pozwalają na stabilne ustawienie maszyny bez ryzyka jej uszkodzenia.

Wśród sprzętu ogrodniczego akumulatorowego przeznaczonego do całorocznej pracy w ogrodzie warto wyróżnić także urządzenia wielofunkcyjne STIGA Multi-Tool z wymiennymi końcówkami - sekatorem i podkszesywarką. 

Dzięki nim sprawnie zetniesz pędy w górnych partiach najwyższych krzewów (osiągających kilka metrów wysokości, w tym żywopłotów). To zasługa odpowiednich akcesoriów, tj. wałka teleskopowego. Korzystając z niego, nie musisz używać drabiny, w rezultacie pracujesz zdecydowanie szybciej, a przy tym maksymalnie bezpiecznie.

Kolaż 10_ MultiTool urządzenie akumulatorowe SMT 24 AE -min.jpg

Multi-tool (sekator + podkszesywarka na wysięgniku) – dodatkowe cechy:

 • niski poziom wibracji,
 • lekka w użyciu, łatwa w transporcie,
 • ładowarka w zestawie.

Równie bezpieczne dla środowiska i łatwe w codziennym użytkowaniu są sekatory elektryczne. 

Kolaż 7_ Sekator elektryczny SHT 600-min.jpg

Sekatory elektryczne – dodatkowe cechy:

 • dwustronne ostrze,
 • system tłumienia wibracji,
 • ergonomiczny, miękki uchwyt obracany w 5 pozycjach.

Sekatory spalinowe, podobnie jak inne urządzenia ogrodnicze tego rodzaju, najlepiej sprawdzają się w bardzo dużym ogrodzie lub do intensywnych prac. Wykonywanie precyzyjnych cięcia raz za razem to zasługa laserowo wyciętego noża. Co więcej, hartowanego oraz pokrytego cynkiem dla ochrony przed korozją (rdzewieniem). 

Kolaż 8_ Sekator spalinowy SHP 60-min.jpg

Sekatory spalinowe – dodatkowe cechy:

 • system antywibracyjny zwiększający bezpieczeństwo i redukujący zmęczenie operatora.

4. Nożyce – do cięcia niewielkich krzewinek

Lekkie i niewielkie nożyce akumulatorowe pomogą utrzymać małe, niskie krzewy w świetnej kondycji przez cały rok. Przydadzą się także w… pielęgnacji obrzeży trawnika! 

W zestawie wraz z nożycami otrzymasz dwa rodzaje ostrzy tnących. 18-centymetrowy nóż przeznaczony jest do przycinania krzewów, 8-centymetrowe ostrze umożliwia precyzyjne wyrównanie krawędzi trawnika. 

Kolaż 9_ Nożyce akumulatorowe SGM 102 AE-min.jpg

Nożyce akumulatorowe – dodatkowe cechy:

 • akumulator, ładowarka w zestawie,
 • urządzenie wielozadaniowe, przeznaczone do całorocznej pracy wokół domu,
 • łatwa wymiana ostrzy dzięki systemowi dociskowemu (bez konieczności użycia narzędzi.

Pracy wokół domu nigdy dość, nawet zimą. Na szczęście nigdy nie zostajesz z nią zupełnie sam – STIGA pomoże Ci szybko uporać się ze wszystkimi obowiązkami. Wspólnie zadbamy o idealny porządek wokół Twojego domu, a także doskonałą kondycję roślin, które wkrótce ozdobią przydomowy krajobraz.