4 kroki do profesjonalnie wysianego trawnika

Ogród
4 kroki do profesjonalnie wysianego trawnika

Trawnik stanowi tło dla drzew i krzewów, pełni również funkcję wypoczynkową. Marzysz o skrawku ogrodu tylko dla siebie? Zobacz, jak w 4 prostych krokach założyć trawnik idealny.

Krok pierwszy: przygotowanie gleby

Przy zakładaniu trawnika szczególną uwagę poświęć na przygotowanie gleby. W pierwszej kolejności przekop ją na głębokości maksymalnie 25-30 cm, dzięki czemu zostanie odpowiednio napowietrzona oraz nawodniona.

Oczyść powierzchnię z gruzu, kamieni i ewentualnych pozostałości po chwastach, a następnie rozbij bryły ziemi. Końcowym zadaniem na tym etapie jest wyrównanie powierzchni podłoża.

Krok drugi: nawożenie

Dotleniona i nawilżona ziemia to znak, że połowa pracy już za Tobą. Zanim przystąpisz do wysiewu nasion trawy, stwórz im korzystne warunki do dynamicznego rozwoju. W tym celu przesyp glebę odżywczym nawozem.

Najwięcej składników odżywczych znajduje się w samodzielnie wyprodukowanym kompoście, jeżeli jednak zdecydujesz się na nawóz kupny pamiętaj o obowiązkowym sprawdzeniu kwasowości gleby. Optymalny odczyn podłoża przeznaczonego na trawnik waha się w przedziale pH 5,5-6,5. Niższy wymaga zastosowania dodatkowego nawozu wapniowego, wyższy – nawozów zakwaszających.

W jaki sposób sprawdzić kwasowość gleby? KLIKNIJ TUTAJ

Krok trzeci: dobór nasion

Niezwykle istotną kwestią przy zakładaniu trawnika jest wybór odpowiedniej mieszanki traw. Ich skład opracowywany jest na podstawie unikalnych właściwości użytkowych terenu przeznaczonego na trawnik, m.in.: rodzaju gleby, stopnia nasłonecznienia czy przewidywanej funkcji i intensywności użytkowania.

Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, na rynku odnajdziesz zróżnicowane mieszanki nasion trawy pod wysiew na trawnik:

  • uniwersalnym (parkowym),
  • sportowym i rekreacyjny,
  • wolno odrastającym (typu pole golfowe),
  • kwiatowo-łąkowym,
  • ozdobne (dywanowe, gazonowe),
  • regeneracyjnym (mającym zdolność do szybkiego uzupełniania braków, np. w wyniku przesuszenia).

Jak widzisz, nie każdy rodzaj nasion będzie korzystny dla Twojego trawnika. Zastanów się więc, jaką rolę ma spełniać i na podstawie tej wiedzy wybierz najodpowiedniejszy rodzaj trawy.

Krok czwarty: wysiew trawy

Najlepszą porą wysiewu trawy jest okres od połowy kwietnia do połowy czerwca (15 IV – 15 VI) oraz od połowy sierpnia do połowy października (15 VIII – 15 X).

W jaki sposób siać trawę?

Przede wszystkim zachowaj proporcje: 1 kg nasion na 30-40 m². Zbyt duża ilość mieszanki spowoduje, że wiele roślin nie będzie mogło wyrosnąć – tak osłabione zostaną szybko zaatakowane przez choroby w wyniku czego przedwcześnie uschną. Za mała ilość trawy natomiast zahamuje zazielenienie się trawnika i spowoduje zajęcie pustych miejsc przez chwasty.

Jeżeli dysponujesz niewielką powierzchnią trawnika, trawę możesz posiać ręcznie. W przypadku ogrodów wielkopowierzchniowych wykorzystaj specjalnie do tego celu przeznaczony siewnik. Aby równomiernie wysiać nasiona na całej powierzchni trawnika, podziel na dwie porcje i wykonuj siew krzyżowo.

Twoim ostatnim zadaniem jest przykrycie nasion ziemią na głębokość 1 cm i silne jej zagrabienie. Jeżeli mimo wszystko na powierzchni pozostaną nieliczne ziarnka trawy, możesz przykryć je torfem.

Kiedy trawnik się zazieleni?

Efekty swojej pracy zauważysz już po ok. miesiącu. Pamiętaj, aby przez kilka pierwszych tygodni (od założenia do pierwszego koszenia) wstrzymać się od częstego użytkowania trawnika, dzięki czemu trawa lepiej się ukorzeni.

Zdrowy, otoczony kwiatami trawnik to najpiękniejsza wizytówka przydomowego krajobrazu. Jeżeli zależy Ci na jego kondycji, dobrze zaplanuj i starannie wykonaj wszystkie niezbędne prace związane z przygotowaniem i pielęgnacją gruntu. W ten sposób nie tylko pobudzisz nowo wysianą trawę do wzrostu, ale i zabezpieczysz ją przed szkodliwym działaniem insektów, a w konsekwencji – zadbasz o kondycję trawnika, aby przez lata cieszyć się jego pięknem.

Zobacz produkt w sklepie Stiga