14 września 2018, 08:51

3 zabiegi pielęgnacyjne, które jesienią poprawiają żyzność gleby

Ogród
3 zabiegi pielęgnacyjne, które jesienią poprawiają żyzność gleby

Jeśli zadbasz o dobrą kondycję gleby tuż po zakończeniu okresu wegetacyjnego, to wraz z początkiem sezonu przystąpić do wysiewu roślin.
 
Rośliny, niezależnie od gatunku, najlepiej wzrastają na czarnoziemach – glebach o gruzełkowatej (grudkowatej) strukturze, z dużą zawartością próchnicy, która nawilża i dotlenia warstwę korzeniową, zapewniając doskonałą cyrkulację powietrza. Przy tym zasobnych zarazem w związki mineralne łatwo dostępne dla roślin. Niestety, ziemia ogrodowa nierzadko odbiega od ideału. Co zrobić, by skutecznie użyźnić ją?
 
1. Kontroluj, a w razie konieczności – popraw poziom pH
 
Ustalenie poziomu kwasowości (pH) podłoża ma kluczowe znaczenie dla roślinności, którą w sezonie tak starannie pielęgnujesz. Jeżeli, choćby w podstawowym zakresie, nie poznasz jego właściwości, nie będziesz również wiedział, w jaki sposób poprawnie go zagospodarować, a tym samym pobudzić ogród do życia.
 
Chcąc samodzielnie sprawdzić odczyn gruntu, zaopatrz się wtest z ampułką laboratoryjną wypełnioną roztworem, którego kolor zmienia się po wymieszaniu z pobraną próbką ziemi. Wynik, jaki uzyskasz, będzie wahał się w zakresie od 3,5 – gleba torfowa (bardzo kwaśna) – do 8,0 – gleba wapienna (zasadowa). Zbyt kwaśna sprzyja powstawaniu grzybów pleśniowych i utrudnia minerałom tworzenie związków chemicznych rozpuszczalnych w wodzie. W rezultacie ogranicza swobodny przepływ makro i mikroelementów do strefy korzeniowej roślin. Wbrew pozorom, w tak niekorzystnych warunkach całkiem dobrze czują się między innymi: azalie, różaneczniki, kalmie, wrzosy i wrzośce. Niemniej jednak najdogodniejsze warunki dla naturalnego rozwoju roślin zapewnia gleba o odczynie wahającym się między 6,0 a 7,0 – zarówno lekko kwaśna, jak i obojętna. By zniwelować nadmierną kwasowość, równomiernie rozłóż na powierzchni gleby cienką warstwę nawozu wapniowego, np. kredy mielonej, czy dolomitu i dokładnie przekop.
 
O badaniu pH gleby dowiesz się więcej z artykułu: Ogród przypomina pustynię? Sprawdź poziom kwasowości gleby!
 
Z czasem, co 3 – 4 lata, wapń dodany do gleby, maleje – część pobierana jest bezpośrednio przez rośliny, jednak większość zostaje wypłukana z powierzchni i przeniesiona w głąb podłoża, dlatego musisz pamiętać o regularnym uzupełnianiu go. Innymi słowy, wapniowaniu.
 
2. Uzupełniaj niedobory wapnia
 
Jesienią ogród potrzebuje przede wszystkim wapnia, które poprawia strukturę podłoża i podnosi jakość próchnicy. Dawka, jaką powinieneś zastosować, różni się w zależności od typu gleby; mniejszą dla lekkich – piaszczystych – ze względu na wysoką przepuszczalność, większą dla ciężkich – gliniastych, które zapewniają zarazem swobodny i równomierny przepływ wody i substancji odżywczych (w tym nawozów) do warstwy korzeniowej.
 
Stosując wapno, odłóż w czasie (na około 3 tygodnie) nawożenie preparatami organicznymi oraz mineralnymi ze względu na ryzyko utraty cennych minerałów, np. azotu, głównego elementu budulcowego białek, z którego składają się tkanki roślinne. Jego niedobory zaburzają rozwój krzewów i drzew zarówno ozdobnych, jak i owocowych – zmniejszają kwitnienie, przyśpieszają dojrzewanie niedostatecznie rozwiniętych owoców.
 
3. Pozostaw na zimę w ostrej skibie
 
Po rozsypaniu warstwy wapna, przekop glebę, ale nie grab jej. Wystarczy pozostawić ją w tzw. ostrej skibie (w formie nieregularnych brył), która pod wpływem mrozu i wody samodzielnie rozkruszy się i spulchni.
 
Wbrew pozorom początek jesieni nie oznacza końca prac w ogrodzie. Właśnie teraz powinieneś szczególną uwagę poświęcić kondycji gleby i wykonać konieczne zabiegi pielęgnacyjne. W ten sposób jednocześnie skutecznie zabezpieczysz ją przed nadchodzącą zimą oraz przygotujesz do kolejnego okresu wegetacyjnego.

Dostosujemy się do Ciebie

Sklep internetowy Stiga wykorzystuje pliki cookie oraz inne technologie aby zapewnić usługi na najwyższym poziomie. W tym celu zbieramy dane o użytkownikach, ich zachowaniach oraz urządzeniach tak aby nasze strony pozostały niezawodne i bezpieczne oraz aby mierzyć ich skuteczność i zapewnić lepsze spersonalizowanie doświadczeń zakupowych i personalizację reklam. Po wybraniu "Potwierdzam" akceptujesz ten fakt i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji i wykorzystywanie plików cookies w celach marketingowych. Możesz wybrać "Ustawienia preferencji" żeby zapoznać się ze szczegółami i zarządzać możliwymi opcjami.