3 zabiegi, które przywrócą glebie doskonałą kondycję po zimie

Zrób to sam
3 zabiegi, które przywrócą glebie doskonałą kondycję po zimie

Po kilku miesiącach niekorzystnego wpływu zimy, gleba wymaga wyjątkowo intensywnej pielęgnacji. Mróz i opady śniegu znacznie uszkodziły jej strukturę i obniżyły zdolność wchłaniania odżywczych składników. Stąd, aby dobrze przygotować ją na wysiewy, należy wykonać kilka podstawowych prac.

Poznaj 3 najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne, o których nie możesz zapomnieć planując wiosenne prace na działce!

  1. Przekopywanie

To obowiązkowy zabieg, o którym nie powinieneś zapominać, jeżeli zależy Ci na udanych uprawach – przekopując glebę przygotujesz ją na przyjęcie cennych minerałów i substancji odżywczych, ale to nie wszystko. W ten sposób również w pewnym stopniu eliminujesz szkodniki glebowe, które niekorzystnie wpływają na prawidłowy wzrost roślin.

Czy każdą glebę przekopuje się tak samo? Odpowiedź brzmi: nie! Zapewne nie raz zdarzyło Ci się zastanawiać, dlaczego działka sąsiada wygląda nieco zdrowiej i żyźniej niż Twoja, mimo iż w podobny sposób o nie dbacie. Tajemnica tkwi w szczególe: strukturze gleby. Zastanów się, jak możesz scharakteryzować glebę na swojej działce?

Ciężka, zbita i „gliniasta” zatrzymuje dużo wody a przepuszcza znikome ilości powietrza. Pod wpływem nadmiernej wilgoci gleba zamienia się w lepiące błoto, natomiast wyschnięta zaskorupia się i pęka, co czyni ją wyjątkowo trudną w pielęgnacji. Korzystną cechą gleby gliniastej jest to, że dostarczone minerały i substancje odżywcze są zawiązywane w jej głębszych warstwach, dzięki czemu mogą być swobodnie pobierane przez rośliny. Wadą – gnicie korzeni roślin ze względu na niewystarczające dotlenienie i nasłonecznienie. Ten rodzaj gleby wymaga przede wszystkim rozluźnienia nadmiernie zbrylonej struktury.

Zupełnym przeciwieństwem gleby gliniastej jest piaszczysta. Jak ją rozpoznasz? Sprawdź, jak zachowuje się po ulewnym deszczu. Nadmierna przepuszczalność wody hamuje prawidłowy rozwój roślin (zbyt szybko spływająca nie nawilża ich korzeni), dlatego Twoim zadaniem jest zwiększenie jej chłonności – zdolności do gromadzenia i przechowywania optymalnej ilości wilgoci oraz substancji odżywczych.

Poznanie właściwości gleby to pierwszy krok ku prawidłowo przekopanej działce. Czas na wybór odpowiednich narzędzi.

Szpadel, motyka i glebogryzarka to dobrze znani asystenci pracy w ogrodzie, ale czy wiesz, z pomocą którego praca będzie najbardziej efektywna? Szpadel z powodzeniem zastąpisz glebogryzarką. Pracując np. STIGA SRC 36 G bez zbędnego wysiłku wzruszysz ziemię na głębokość ok. 30 cm, czyli najbardziej optymalnej dla efektywnego rozbicia struktury gleby i zapewnienia jej swobodnego dostępu do powietrza oraz ciepła słonecznego. Delikatne wzruszenie działki nie wymaga siły, dlatego swobodnie możesz popracować motyką. Wystarczy, że ostrzejszym końcem narzędzia płytko przebierzesz ziemię a następnie grabiami zagarniesz jej powierzchnię. Wyrównana działka w mniejszym stopniu podatna jest na parowanie, a co za tym idzie - staje się chłonna i znacznie wolniej przepuszcza wodę, dzięki czemu kolejne warstwy gleby nawilżane są stopniowo, we właściwym dla siebie tempie.

  1. Pielenie (odchwaszczanie)

Chwasty to największa zmora wiosennych prac na działce. Choć ich nie sadzisz, każdego roku pojawiają się dosłownie wszędzie: na rabatkach między roślinami, grządkach oraz trawniku. Szpecą ogród i hamują prawidłowy rozwój roślin głównie poprzez ograniczenie dopływu wody, powietrza oraz promieni słonecznych. Jakby tego było mało – chwasty odporne są na wiele różnorodnych chorób, z którymi nie radzą sobie nasiona owoców i warzyw. Świetnie przystosowane do środowiska, dynamicznie się rozrastają i rujnują troskliwie pielęgnowaną działkę.

 

Glebogryzarka, urządzenia wielofunkcyjne Silex 95 i praktyczne akcesoria. Wiemy czego potrzebujesz, aby efektywnie pielęgnować działkę.

Źródło: www.stiga.pl

W jaki sposób zminimalizować szkody powstałe w wyniku zachwaszczenia?

Staraj się nie dopuścić do sytuacji, w której chwasty stają się mocno zakorzenionymi, grubymi i trudnymi do usunięcia roślinami. Usuwaj je zanim zdążą zakwitnąć i wydać nasiona, jest to najpopularniejsza metoda na ograniczenie ich rozrostu, polecana również ze względu na to, że ich młode pędy są stosunkowo łatwe do usunięcia. Pamiętaj, że pobieżne usuwanie chwastów nie wystarczy. Dobrą praktyką jest wyrwanie ich wraz z korzeniami po uprzednim przekopaniu gleby. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wszystkie szkodliwe dla przyszłych upraw rośliny zostały dokładnie usunięte z głębszych warstw ziemi.

Kiedy i jak pielić działkę?

Niezależnie od tego, jak bardzo chcesz pozbyć się nieestetycznych kępek trawy zaścielających każdy wolny skrawek działki, najpierw sprawdź kondycję gleby. Gliniasta powinna być umiarkowanie wilgotna, sucha – jedynie delikatnie nawilżona.

Do usuwania chwastów przydadzą się sprawdzone narzędzia: pazurki ogrodowe i motyczka. Praca na działce nie może obyć się również bez specjalnych rękawiczek ochronnych, a także wygodnej - często wykonanej z miękkiej pianki - podkładki pod kolana. To ekwipunek, z pomocą którego możesz pracować na niewielkiej powierzchni działki, choć nawet wtedy musisz przygotować się na niemały wysiłek fizyczny: kilkugodzinną pracę na klęczkach, z nieustannie pochylonymi plecami. Pielenie działki wymaga regularności, a to dobry powód do tego, aby zastanowić się nad inwestycją w sprzęt, który odciąży Cię od tych czynności, których realizacja sprawia najwięcej trudności. Jedną z propozycji jest urządzenia wielofunkcyjne Silex 95; wyposażone w glebogryzarkę doskonale sprawdzi do pracy w ogrodzie, ale nie tylko. Szeroki wachlarz wyposażenia dodatkowego pozwala na wykorzystanie pojedynczej maszyny do różnorodnych, zaawansowanych prac w ogrodzie – i to niezależnie od pory roku.

  1. Odżywianie (nawożenie)

Po kilku miesiącach zimy działka, podobnie jak ludzki organizm, potrzebuje dodatkowej dawki witamin i minerałów. Tak, jak nam pomagają suplementy diety, tak odpowiednio dobrany nawóz wspomaga glebę w odzyskaniu utraconej kondycji.

W jaki sposób odżywić działkę?

Istnieje kilka sposobów, a każdy z nich jest równie dobry. Najpopularniejszym nawozem organicznym jest kompost - wytwarzany z odpadów z roślinnych w specjalnie do tego celu przeznaczonych kompostownikach. Jak oddziałuje na glebę? Przede wszystkim wzbogaca ją o cenną próchnicę i intensywnie odżywia. Kompost możesz uzyskać samodzielnie, np. ze ścinek trawy. Wystarczy, że na przekopaną i oczyszczoną działkę naniesiesz ok. 3 cm świeżo skoszonej trawy po czym ponownie – bardzo delikatnie – spulchnisz glebę. W przypadku, gdy wyprodukujesz zbyt dużą ilość nawozu pod żadnym pozorem go nie wyrzucaj! Nadwyżkę możesz przelać do oddzielnego pojemnika i powtórnie wykorzystać początkiem jesieni bądź na wiosnę w przyszły sezonie. Ze względu na dużą wydajność i długo zachowaną świeżość, kompost zaliczany jest do najtańszych metod odżywiania działki.

Doskonałe efekty przynosi nawożenie gleby obornikiem. Najlepszy – koński – aktywnie pobudza rośliny do dynamicznego wzrostu. Równie korzystne jest wykorzystanie obornika bydlęcego, owczego i króliczego. O czym warto wiedzieć, wybierając tę metodę użyźniania gleby? Najkorzystniejszy jest oczywiście obornik naturalny, dlatego – jeżeli mieszkasz niedaleko wsi – warto poszukać gospodarstw, w których hoduje się bydło. W innym wypadku równie dobrą inwestycją będzie zakup nawozu granulowanego. Pamiętaj, że obornika nie wolno nanosić od razu na działkę; zgromadź go w jednym miejscu, przykryj w całości folią. Za kilka miesięcy nawóz będzie gotowy do wykorzystania. Ten długi okres oczekiwania wynagrodzą w pełni efekty pielęgnacji, jakie uzyskasz po wysypaniu obornika na działce.

Co jeszcze możesz wykorzystać do odżywienia działki? Muł! Jego pozyskanie nie wymaga żadnych nakładów finansowych – wystarczy, że zaopatrzony w łopatkę i wiaderko przespacerujesz się do pobliskiego stawu i wybierzesz potrzebne ilości cennego nawozu. Najlepszy znajduje się w miejscach, które w całości znajdują się pod powierzchnią wody, dlatego jego wydobycie może sprawiać nieco trudności. Nie rezygnuj jednak z tego rozwiązania – muł uważany jest za jeden z najcenniejszych nawozów organicznych, bardzo szybko i wyraźnie odżywiających glebę.

Przywrócenie właściwej kondycji działce po zimie to nie lada wyzwanie. Jednak znajomość podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych znacznie zwiększa szanse na wyeliminowanie szkód powstałych w ciągu kilku miesięcy niekorzystnych warunków atmosferycznych. Przekopywanie, pielenie i nawożenie gleby to czynności, których nie może zabraknąć w Twoim kalendarzu ogrodniczym. Wykorzystując odpowiednie urządzenia, np. profesjonalny sprzęt STIGA wiosenne prace na działce wykonasz nie tylko dużo szybciej niż zazwyczaj, ale i przyjemniej – bez dokuczliwego bólu mięśni i kręgosłupa, dzięki czemu więcej cennego czasu będziesz mógł poświęcić na zasłużony odpoczynek.

Zobacz produkt w sklepie Stiga