3 skuteczne sposoby na wykorzystanie deszczówki

Ogród
3 skuteczne sposoby na wykorzystanie deszczówki

Umiejętnie wykorzystana deszczówka może w znacznym stopniu pokryć zapotrzebowanie na wodę w gospodarstwie domowym. Poznaj 3 popularne sposoby na wykorzystanie wody deszczowej!

Na pewno zgodzisz się z twierdzeniem, że bieżąca woda jest wspaniałym udogodnieniem. Przyzwyczajony do swobodnego dostępu do pitnej wody prawdopodobnie jednak zapomniałeś o wartościach, jakie niosą ze sobą zasoby naturalne.

Woda to jedno z najcenniejszych dóbr podtrzymujących życie. Ze wszystkich zasobów wód dostępnych na Ziemi, zaledwie 0,3% zdanych jest do spożycia. Co gorsza, ta śladowa ilość systematycznie maleje w efekcie ludzkiego marnotrawstwa, a także zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatycznych.

Ta sytuacja może ulec zmianie poprzez aktywne korzystanie z deszczówki. Badania na temat powszechnych nawyków w krajach zachodnich wykazały, że 4-osobowa rodzina może zaoszczędzić do 70,000 litrów wody pitnej przez rok dzięki używaniu wody deszczowej! Deszczówka wykorzystywana do prania, podlewania roślin ogrodowych czy spłukiwania toalety pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie przeciętnego gospodarstwa domowego na wodę z sieci wodociągowej o 70%. Jeśli instalacja podgrzewania wody zasilana jest wodą deszczową, oszczędności mogą wynosić nawet 85%.

Jak możesz wykorzystać wodę deszczową?

  1. Ogród

Rośliny podlewane deszczówką szybciej przyswajają składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu. Deszczówka, w przeciwieństwie do wody pobieranej z kranu, nie zawiera chloru i osadów. Rośliny opryskane wodą deszczową nie są więc narażone na działanie szkodliwych minerałów mogących osłabić ich kondycję.

  1. Podstawowe prace domowe

Woda deszczowa niemalże nie różni się od destylowanej, dzięki czemu z powodzeniem możesz wykorzystywać ją do użytku domowego, głównie prania i sprzątania. Warto wiedzieć, że deszczówka działa jak naturalny odkamieniacz – zmniejszając ilość osadu wapiennego, jednocześnie ogranicza rozwojowi kamienia.

  1. Toaleta

1 osoba codziennie zużywa ok. 30 wody, czyli 219 litrów tygodniowo. Wymierną korzyścią z zastąpienia wody kranowej deszczówką jest zatem ograniczenie wysokości rachunków wodno-kanalizacyjnych.

Woda deszczowa to jedno z najcenniejszych i najbardziej niedocenianych zasobów naturalnych. Okazuje się jednak, że zastąpienie wody kranowej popularną deszczówką pozwala ograniczyć nie tylko ilość marnowanej wody pitnej, ale i wysokość comiesięcznych rachunków.