3 rodzaje narzędzi, które pomogą ci w jesiennych pracach w ogrodzie

Urządzenia ogrodowe
3 rodzaje narzędzi, które pomogą ci w jesiennych pracach w ogrodzie

Jesień to czas ostatnich zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie, przede wszystkim przycinania zeschłych gałęzi oraz przekwitłych pędów roślin. Bez odpowiednio dobranych narzędzi możesz uszkodzić delikatne trawy, krzewy i drzewka ozdobne, a w rezultacie niewłaściwie przygotować je na okres zimy. Sprawdź, jakie narzędzia ogrodnicze wykorzystywać, aby wyeliminować to ryzyko i właściwie ochronić rośliny przed nadejściem mrozów.

Nożyce ogrodnicze

To jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi, z pomocą którego zrealizujesz większość jesiennych prac ogrodowych. Nożyce ogrodnicze doskonale sprawdzą się zarówno przy wycinaniu chwastów, strzyżeniu krzewów, jak i przycinaniu wysokich traw ozdobnych. Do przeprowadzenia tego rodzaju zabiegów wystarczą Ci najprostsze nożyce jednoręczne. Jeżeli jednak dodatkowo zaplanowałeś przycięcie przyschniętych i rozrosłych korzeni roślin, powinieneś zaopatrzyć się również w nożyce dwuręczne. Dzięki wcięciu na jednym z ostrzy swobodnie przytrzymasz pojedyncze pędy, co pozwoli Ci na wykonanie precyzyjnego cięcia bez ryzyka uszkodzenia roślin.

Noże ogrodnicze z reguły posiadają gładkie i proste ostrza, jednak pewnie nie raz natknąłeś się na nożyce z charakterystycznymi, falistymi ostrzami. Ułatwiają one przycinanie grubych pędów roślin, sprawdzą się również w przypadku obcinania cienkich gałęzi drzew i krzewów bez ryzyka uszkodzenia całej rośliny. Ich wadą jest natomiast bardzo skomplikowane ostrzenie.

Piły ogrodnicze

Wykorzystując piłę ogrodniczą z łatwością przytniesz zeschnięte gałęzie drzew o grubości przekraczającej 2,5 cm. W pracach ogrodowych i działkowych najskuteczniejsza okaże się piła elektryczna. Dostępna w zróżnicowanych rozmiarach, umożliwia precyzyjne cięcie gałęzi pod preferowanym kątem bez ryzyka skaleczenia sąsiednich odgałęzień.

W zależności od wielkości ogrodu oraz rodzaju zaplanowanych prac ogrodniczych, możesz wybrać piłę ręczną:

  • zwykłą: o prostym ostrzu, którego długość nie przekracza 45 cm. Z jej pomocą wytniesz gęsto rosnące pędy roślin,
  • ze składanym ostrzem: zwiększającym Twoje bezpieczeństwo podczas przenoszenia narzędzia,
  • specjalistyczną, tzw. „lisi ogon”: wyposażoną w zakrzywione ostrze. Ten rodzaj piły przydatny jest przede wszystkim do pracy przy roślinach, które wymagają delikatnego i dokładnego cięcia bez nacisku na pędy.

Piła spalinowa natomiast polecana jest w przypadku konieczności wykonania cięższych prac w ogrodzie czy sadzie. Z jej pomocą wysprzątasz ogród w miejscach niedostępnych dla urządzeń elektrycznych ograniczonych kablem. Mocny silnik pilarek spalinowych gwarantuje maksymalnie wydajną pracę maszyny, nawet podczas długotrwałej pracy.

Innymi, niemniej popularnymi rodzajami piły ogrodniczej są: piła ramowa oraz akumulatorowa. Pierwsza pozwala na szybkie i łatwe przycięcie trudno dostępnych, gęsto rosnących gałęzi znajdujących się w centralnej korony drzewa. Druga wyróżnia się silnym i precyzyjnym cięciem oraz wysoką wydajnością użytkowania. Piły akumulatorowe – podobnie, jak spalinowe – wyposażone są w wysokiej jakości łańcuch oraz prowadnicę zwiększającą zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort pracy. Mocny akumulator to gwarancja bezawaryjnej pracy urządzenia przez ok. 40 minut.

Decydując się na zakup piły ogrodowej, zwróć szczególną uwagę na modele przeznaczone do zamontowania na teleskopowych tyczkach. To rozwiązanie wyeliminuje konieczność pracy z drabiną oraz umożliwi szybkie usunięcie uschniętych gałęzi znajdujących się w trudno dostępnych partiach drzewa.

Sekatory

Chcąc właściwie zadbać o kondycję roślin w okresie jesienno-zimowym powinieneś rozważyć zakup dwóch różnych modeli sekatorów. Przeznaczone do nieco innego rodzaju prac, pozwolą Ci zrealizować wszystkie zaplanowane zabiegi pielęgnacyjne bez ryzyka osłabienia kondycji roślin.

W małym ogrodzie przyda się sekator elektryczny. Stosunkowo lekki i wygodny w obsłudze sprawi, że bez zbędnego wysiłku precyzyjnie przytniesz grubsze gałęzie drzew i krzewów (o grubości do 2,5 cm). Bezpieczeństwo i komfort użytkowania urządzenia gwarantuje system tłumienia wibracji chroniący Twoje palce oraz przeguby dłoni przed bolesnymi urazami. To rozwiązanie przyczynia się jednocześnie do obniżenia poziomu hałasu generowanego przez sekator. Dzięki temu pracując w ogrodzie, nie przeszkadzasz pozostałym domownikom w relaksie na świeżym powietrzu.

W przypadku ogrodów o dużej powierzchni doskonale sprawdzą się sekatory spalinowe. Wyposażone w wydajny silnik charakteryzujący się niewielkim spalaniem paliwa sprawdzą się wszędzie tam, gdzie praca z urządzeniem manualnym jest utrudniona, np. w najwyższych partiach drzew. Precyzyjne cięcie to zasługa podwójnych, laserowo zaostrzonych noży, natomiast swobodę i bezpieczeństwo pracy zapewnia inteligentny system tłumienia wibracji.

Warto również rozważyć inwestycję sekatora akumulatorowego. To lekkie i poręczne urządzenie, które z powodzeniem wykorzystasz do drobnych prac w ogrodzie. Precyzję zapewnią laserowo ostrzone noże, które w niczym nie ustępują swojemu elektrycznemu oraz spalinowemu odpowiednikowi. Mocny akumulator gwarantuje nieprzerwaną pracę przez ok. 30 minut, czyli dokładnie tyle, ile potrzebujesz na końcowe przycięcie krzewów ozdobnych.

Dodatkowym akcesorium przydatnym w pracy z sekatorami jest „tyczka”, czyli teleskopowy wysięgnik wyposażony jest w funkcję ręcznej regulacji wysokości, z reguły również wyprofilowana jest od strony ostrza w kształt łuku. Dzięki temu możesz zahaczyć je o ciętą gałąź, a w rezultacie – uzyskać stabilne oparcie dla narzędzia i zaoszczędzić własne siły potrzebne do dalszej pracy.

 

Pilarka, sekator i nożyce – idealny zestaw narzędzi do jesiennych prac w ogrodzie!

Źródło: www.stiga.pl

 

Przy zakupie sekatora zwróć uwagę, czy wyposażony jest w podkrzesywarkę. Dzięki temu z pomocą jednego urządzenia sprawnie wykonasz dwa rodzaje prac ogrodowych: podetniesz gałęzie drzew oraz zeschnięte pędy krzewów.

Poszukując sekatora skoncentruj się ponadto na detalach. W tym celu sprawdź, czy interesujący Cię model posiada:

  • wyprofilowane uchwyty: zwiększa wygodę i komfort pracy. Sekator to narzędzie częstego użytku, więc niezwykle ważne jest, aby dobrze leżał w Twojej dłoni. Zwróć uwagę na obudowę uchwytów – metalowe są zimne i nieprzyjemne w dotyku, dlatego lepszym wyborem jest sekator z uchwytami pokrytym tworzywem sztucznym.
  • wysokiej jakości ostrza: decyduje o precyzji cięcia. Najlepsze sekatory mają ostrza wykonane ze stali nierdzewnej lub węglowej, zapewniającej żywotność narzędzia. Niemniej popularne są sekatory o ostrzach ze stali powlekanej, którą najłatwiej utrzymać w czystości.
  • dodatkowe oprzyrządowanie: zapadka lub strzemiączko skutecznie uniemożliwiają nagłe, przypadkowe otwarcie sekatora, dzięki czemu zwiększają bezpieczeństwo pracy z narzędziem.

Nożyce, pilarka i sekator to podstawowe narzędzia, dzięki którym szybko uporasz się z zaplanowanymi pracami w ogrodzie. Ich efektywność łączą w sobie również urządzenia wielofunkcyjne. Ich największą zaletą jest maksymalny komfort pracy oraz możliwość wykonania zróżnicowanych czynności (przycięcia trawnika, cienkich gałęzi oraz korzeni krzewów, przy jednoczesnej oszczędności wynikającej z wyeliminowania konieczności zakupu kilku odrębnych urządzeń do pracy w ogrodzie.

Przy zakupie narzędzi ogrodowych kieruj się przede wszystkim częstotliwością oraz intensywnością zaplanowanych prac. Nożyce oraz sekatory to narzędzia wymagające manualnej obsługi, zwróć więc szczególną uwagę na stopień wygody i bezpieczeństwa pracy, jaki zapewniają. Wybieraj modele z dodatkowym oprzyrządowaniem oraz wykonane z najwyższej klasy materiałów, dzięki czemu nie tylko dokładniej wykonasz wszystkie zaplanowane czynności, ale i będziesz mógł eksploatować je przez lata bez ryzyka nagłego uszkodzenia.

Zobacz produkt w sklepie Stiga